لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۲۸ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۸:۰۴

جریر: نشست‌های غیر رسمی با طالبان زمینه‌ساز مذاکرات رسمی خواهند شد


امروز سومین و آخرین روز نشست غیر رسمی نماینده‌گان حکومت افغانستان و طالبان در استانبول است که به‌گفته شرکت کننده‌گان تا حال دست آوردهای خوبی داشته‌است.

همایون جریر و عباس بصیر دو فردی اند که به نماینده‌گی از حکومت افغانستان و مخصوصاً به نماینده‌گی از شورای عالی صلح این‌کشور در نشست استانبول شرکت دارند.

جریر از استانبول به رادیو آزادی گفت:

"دور سوم نشست‌های تفاهمی و غیر رسمی بین تحریک اسلامی طالبان و ریاست شورای عالی صلح و دولت افغانستان صورت می‌گیرد. در این تفاهمات غیر رسمی نماینده‌گان طالبان نظریات خود را مطرح می‌کنند، این نظریات با بزرگان دولت شریک می‌شود و به همین ترتیب پیشرفت ادامه دارد."

همایون جریر عضو شورای عالی صلح افغانستان فشارهای اخیر امریکا بر پاکستان را مؤثر می‌داند، ولی تأکید می‌کند که طالبان خود می‌توانند از راه مذاکرات بین‌الافغانی مشکل را حل کنند.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان، شرکت نماینده‌گان این گروه در جلسه غیر رسمی استانبول را رد کرده‌است.

ولی همایون جریر می‌گوید ۵ عضو مهم طالبان در این گفت‌وگوها از رهبری و تمام گروه‌های طالبان نماینده‌گی می‌کنند، ولی وی از آن‌ها نام نبرد.

آقای جریر گفت، دور سوم گفت‌وگوهای استانبول که گفته می‌شود به میانجیگری حزب اسلامی صورت می‌گیرد به روز شنبه آغاز شد و هدف آن فراهم ساختن زمینه برای نشست‌های رسمی آینده‌است.

وی افزود:

"من مطمئن هستم که این تفاهمات غیر رسمی شرایط و بستر را برای مذاکرات رسمی و نتیجه‌بخش فراهم می‌کند. تا جایی‌که ما احساس می‌کنیم بزرگان طالبان می‌خواهند صلح را امتحان کنند و طبعاً فشارهای امریکا هم مؤثر خواهد بود."

جریر: نشست‌های غیر رسمی با طالبان زمینه ساز مذاکرات رسمی خواهد شد
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:09 0:00
لینک مستقیم

قابل ذکر است که شورای عالی صلح افغانستان در گذشته گاه‌گاهی با طالبان تماس‌های غیر رسمی داشته‌است، ولی این اولین بار است که گفت‌وگوها به میانجیگری حزب اسلامی صورت گرفته‌است.

رئیس جمهور غنی در گذشته چندین بار از طالبان خواسته است صلح کنند در غیر صورت از بین خواهند رفت.

وی گفته‌است تلاش‌های صلح را از یک موقف قوی به پیش خواهند برد.

XS
SM
MD
LG