لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۱ دلو ۱۳۹۷ کابل ۱۲:۳۴

وزارت تحصیلات عالی برای اولین بار کتاب‌خانه الکترونیکی ایجاد می‎کند


وزارت تحصیلات عالی افغانستان برای ایجاد اولین کتاب‌خانه الکترونیکی گام بر می‎دارد.

این وزارت در همکاری با وزارت مخابرات این کشور برای اولین بار در پوهنتون‎ها، کتاب‌خانه الکترونیکی ایجاد می‎کند.

سخنگوی وزارت تحصیلات عالی روز سه شنبه «۲۶ جدی ۱۳۹۶» به رادیو آزادی گفت، اولین کتاب‌خانه الکترونیکی یا دیجیتالی در آیندۀ نزدیک در پوهنتون کابل مونتاژ خواهد شد.

عارفه پیکار گفت، ساخت این کتاب‌خانه‎ها از پوهنتون‎های مرکز این کشور آغاز خواهند شد و اولین کتاب‌خانه قرار است در پوهنتون کابل ایجاد شود.

پیکار: در قسمت آرشیف کردن کتاب‎ها به شکل دیجیتال ما را کمک می‎کند.
پیکار: در قسمت آرشیف کردن کتاب‎ها به شکل دیجیتال ما را کمک می‎کند.

به‌گفته وی، در آینده کار ایجاد کتاب‌خانه‎های الکترونیکی در پوهنتون‎های ولایت‎های دیگر افغانستان نیز آغاز خواهند شد.

پیکار در باره مزایا و مؤثریت ایجاد این کتاب‌خانه‎ها گفت:

"چند کمک بسیار خوبی که این کتاب‌خانه‎ها می‎کند این است که در قسمت آرشیف کردن کتاب‎ها به شکل دیجیتال ما را کمک می‎کند، همچنان در بخش دسترسی محصلین و استادان به کتاب‌خانه‎های دیجیتالی که در پوهنتون‎های معتبر جهان وجود دارند و کتاب‌خانه‎های آنلاین که کتاب عرضه می‎کنند ما را کمک بیشتر کرده می‎تواند."

سخنگوی وزارت تحصیلات عالی افغانستان همچنان می‎گوید، قرار بر این است که کتاب‎های موجود در پوهنتون کابل دیجیتالی شوند و با این کار محصلین می‎توانند به صورت آنلاین از کتاب‎ها استفاده کنند.

افغانستان در حال حاضر دارای چندین کتاب‌خانه است، از جمله کتاب‌خانه عامه در کابل که در سال ۱۳۴۵ شمسی تأسیس شده هزاران جلد کتاب مختلف‌النوع در آن موجود می‌باشند.

اما اولین تجربه افغانستان است که به شکل آنلاین یا الکترونیکی کتاب‌خانه‎ها ایجاد می‎شوند.

کابل
کابل

در همین حال برخی استادان پوهنتون ایجاد کتاب‌خانه‎های آنلاین یا الکترونیکی را استقبال کرده می‎گویند، حکومت در کنار ایجاد کتاب‌خانه الکترونیکی باید در قسمت عرضه خدمات انترنتی اقدام کند تا هم از نگاه کیفیت و هم قیمت برای محصلین قابل استفاده باشد.

شفیق وردک یکی از این استادان روز سه شنبه به رادیو آزادی گفت:

"اکثریت جوانان ما مصروف تکنالوژی هستند، اگر به جای فیس‌بوک از طریق کتاب‌خانه‎های آنلاین به مطالعه رو بیاورند این یک پیشرفت خوبی است."

وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان نیز از این اقدام وزارت تحصیلات عالی استقبال می‎کند.

صابر مهمند سخنگوی این وزارت می‎گوید، آنلاین ساختن کتاب خانه‎ها در این کشور می‎تواند تأثیرات مثبت را به فرهنگ کتاب خوانی وارد کند و نیز دسترسی مردم به کتاب‎ها را آسان خواهد کرد.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG