لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۲۸ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۷:۵۳

مرکز مطالعات استراتژیک: چین نقش مهم در تأمین صلح افغانستان دارد


مرکز مطالعات استراتژیک منطقوی افغانستان بر گسترش روابط این‌کشور با چین تأکید کرده و نقش چین را در تأمین صلح و ثبات افغانستان مهم می‌خواند.

عبدالباقی امین رئیس این مرکز روز شنبه «۳۰جدی۱۳۹۶» در نشست پیشرفت‎های روابط دو جانبه چین و افغانستان گفت، چین بر اساس موقف بلند که در منطقه دارد می‎تواند در پروسه صلح افغانستان نقش مؤثر داشته باشد.

وی افزود:

" در طول تاریخ چین در مورد افغانستان نقش منفی نداشته‌است چین برای افغانستان مهم است و افغانستان به‌خاطر رشد و انکشاف به چین نیاز دارد، چین می‌تواند به‌خاطر هماهنگی میان روسیه و امریکا و افغانستان و پاکستان نقش خوب داشته باشد و هم‌چنان چین می‌تواند به‌خاطر تأمین صلح و تفاهم بین الافغانی در افغانستان یک میز خوب ایجاد نماید."

آقای امین می‌گوید، همکاری چین به هدف تأمین صلح دایمی و انکشاف دوامدار افغانستان بسیار مهم است.

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان
دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان

این در حالیست که دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در ادامه همکاری میان کابل و پیکینگ از تأسیس یک لوای کوهی به کمک مالی چین در ولایت بدخشان خبر می‌دهد.

‎پیش از این نیز چین به ارزش میلیون‌ها دالر سلاح، مهمات و وسایل تدارکاتی حمل و نقل به افغانستان کمک کرده‌است.

چندی قبل لوی درستیز چین هنگام سفر به کابل اعلان کرد که کشورش با افغانستان به ارزش ‌۷۳ میلیون دالر در بخش‎های نظامی کمک می‎کند.

چین متحد روسیه و پاکستان خوانده شده اما برخی منابع در حکومت افغانستان می‎گویند، این کمک‎ها نتیجه سعی و تلاش رهبران حکومت این‎کشور و شامل شدن چین در اجماع منطقوی می‎باشد.

از سوی هم ژان ژیکسین معاون سفارت چین در کابل که در این نشست حضور داشت روی همکاری‎های دوامدار کشورش با پروسه صلح افغانستان، بخش‎های نظامی و برخی موارد دیگر تأکید کرده گفت:

" روابط دو جانبه افغانستان و چین به یک مرحله جدید داخل شده‌است ما به‌حیث یک کشور همسایه از صلح و ثبات افغانستان حمایت می‌کنیم و یک افغانستان صلح آمیز می‌خواهیم، تلاش‌های ما بر اینست که افغانستان به سطح منطقه و جهان به یک مرکز همکاری‌ها مبدل گردد."

در عین حال سلطان احمد بهین سفیر پیشین افغانستان در چین نیز بر تقویت روابط میان کابل و پیکینگ تأکید کرده می‌گوید، چین می‌تواند نقش بسیار مؤثر در تأمین صلح و امنیت افغانستان داشته باشد.

فرشته ندا

XS
SM
MD
LG