لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۴ حوت ۱۳۹۷ کابل ۰۳:۴۴

اقامت‌گاه شاه امان‌الله خان در هرات بازسازی شد


اقامت‌گاه شاه امان‌الله خان در ولایت هرات

اقامت‌گاه شاه امان‌الله خان در ولایت هرات مرمت شد.

ساختمان این تعمیر مخلوط از معماری شرقی و غربی می‌باشد که در سرک مرکزی شهر هرات بناء گردیده‌است.

این بناء که کمتر از یک‌صد سال قدمت تاریخی دارد از سوی مسئولین ریاست اطلاعات و فرهنگ به‌عنوان یک آبده مهم تاریخی ثبت شده‌است.

تعمیر ریاست زراعت ولایت هرات که از آن به‌عنوان اقامت‌گاه مؤقت شاه امان‌الله خان یاد می‌شود در کنار سرک مرکزی شهر هرات موقعیت دارد.

در دو طرف این سرک ساختمان‌ها و تعمیرهای شیک ساخته شده، ولی این ساختمان قدیمی که به تازه‌گی از بودجه انکشافی وزارت زراعت مرمت و بازسازی شده بیشتر از این‌ها، نگاه‌ها را به سوی خود جلب می‌کند.

جاوید ضرغام معاون ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات می‌گوید، شاه امان‌الله خان بعد از سفر اروپایی‌اش سه روز را همراه با همسرش ملکه ثریا در این ساختمان سپری کرده بود.

وی گفت:

"از واقعات مهمی که در این‌جا اتفاق افتاده یکی اقامت شاه امان‌الله است و دیگر در زمانی‌که خط مرزی میان افغانستان و ایران توسط جنرال فخرالدین آلتای تعیین می‌شد، هیئتی که از جانب ترکیه آمده بود در همین تعمیر ریاست زراعت فعلی فیصله شد و خط فخری تعیین شد. عکس‌های از آن موجود است و نشان می‌دهد که جنرال فخرالدین در این تعمیر بوده و خط فخری در این‌جا فیصله شده‌است."

اقامت‌گاه شاه امان‌الله خان در ولایت هرات از مواد ساختمانی هرات و با سبک اروپایی ساخته شده‌است.

جاوید ضرغام معاون ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات می‌گوید نمونه‌های دیگری از این‌گونه معماری در ولایات هرات و کابل وجود دارند.

وی گفت:

"علاوه بر این‌که تعمیر فعلی یک تعمیر قدیمی است در آن یک سری ویژه‌گی‌های دیده می‌شود. این‌که این تعمیر سبک معماری مربوط به خود را دارد که در آن زمان یعنی در اوایل قرن ۱۴ از این معماری در کابل هم ساخته شده‌است مانند قصر دارالامان، تاج بیک و ساختمان‌های که در دو طرف دریای کابل ساخته شده‌است و هم‌چنان در هرات هم آن زمان چند تعمیر ساخته شده که یکی از آن‌ها همین تعمیر ریاست زراعت هرات است."

اقامت‌گاه شاه امان‌الله خان در دو طبقه ساخته شده و دارای چندین اطاق می‌باشد.

در گذشته این ساختمان را به نام دارالحکومه هرات یاد می‌کردند.

معاون ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات می‌گوید، اقامت‌گاه شاه امان‌الله خان در زمان عبدالرحیم خان نائب سالار وقت هرات ساخته شده بود.

وی می‌گوید:

"زمانی‌که چهار باغ هرات تخریب می‌شود، عبدالرحیم خان نائب سالار آن زمان کوشش می‌کند که دارالحکومه را از چهار باغ انتقال بدهد به قلعه عبدالرحیم خان، در همین تعمیر برای مدت زمانی‌که تعمیر فعلی ولایت هرات آماده می‌شود دارالحکومه هم بوده و همین تعمیر در حال حاضر از سوی برخی از فرهنگیان به نام دارالحکومه یاد می‌شود."

مرمت اقامت‌گاه شاه امان‌الله خان در ولایت هرات موجی از شادمانی را در میان مردم هرات به وجود آورده‌است.

نصیراحمد صالحی یکی از باشنده‌گان هرات در مورد گفت:

"وقتی ما در این ساختمان قدم می‌گذاریم به ما احساس می‌دهد که روزی شاه امان‌الله خان و یا هم قهرمان واقعی کشور ما که استقلال کشور ما را گرفته، یک احترام خاص، یک دید مثبت و دید بسیار محترمانه نسبت به این ساختمان داریم و از دولت می‌خواهیم هم‌چنان که آبادی و روند بازسازی را شروع کرده، این را حفظ کند که حداقل به‌عنوان یک میراث و حداقل به‌عنوان یک نشانه‌ای از قهرمان استقلال افغانستان در هرات بماند."

ولایت هرات بیش از ۸۰۰ آبده تاریخی دارد که برخی از این آبدات که طی جنگ‌های چند دهه تخریب شده بود از سوی حکومت و برخی نهادهای غیر حکومتی دوباره مرمت شده و شماری از آنان به‌خاطر نبود بودجه لازم در حال نابودی‌اند.

با این حال باشنده‌های هرات از حکومت می‌خواهند که به‌خاطر جلوگیری از تخریب آبدات تاریخی توجه خاص را در این بخش داشته باشد.

گزارش: شاه‌پور صابر

XS
SM
MD
LG