لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷ کابل ۰۱:۵۱

متهم شدن ایران به شیوع انفلوانزای مرغی در هرات


مقامات محلی در ولایت هرات از شیوع انفلوانزای مرغی در این ولایت سخن می‌زنند.

والی هرات روز سه شنبه «۰۳ دلو ۱۳۹۶» نشست نسبتاً اضطراری را به‌خاطر جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس با برخی از مسئولین نهادهای مسئول دولتی برگزار کرد.

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات به رادیو آزادی گفت، آنان فعالیت برخی از مرغ‌داری‌های مشکوک به ویروس انفلوانزای مرغی را قرنطین کرده‌اند.

تحقیقات تیم‌های تخنیکی از فارم‌های مرغ‌داری در ولایت هرات نشان داده‌است که ویروس انفلوانزای مرغی به برخی از فارم‌های مرغ‌داری این ولایت سرایت کرده‌است.

مقامات در ریاست زراعت و مالداری هرات می‌گویند تا کنون نزدیک به ۴۰۰ قطعه مرغ از دو فارم مرغ‌داری از سوی تیم‌های تخنیکی‌شان به این ویروس مثبت تشخیص شده‌اند.

بشیر احمد احمدی سرپرست این اداره می‌گوید آنان تلاش‌های را به‌خاطر بررسی دیگر فارم‌های مرغ‌داری از خطرات انفلوانزای مرغی روی دست گرفته اند.

در حال حاضر حدود ۳۰۰۰ فارم مرغ‌داری در ولایت هرات فعالیت می‌کنند که این رقم می‌تواند افغانستان را در این بخش به خودکفایی نزدیک کند.

ضیا الحق رحمانی رئیس اتحادیه مرغ‌داران هرات به خبرنگاران گفت که ویروس انفلوانزای مرغی از ولایت قم ایران وارد فارم‌های مرغ‌داری در ولایت هرات شده‌است.

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که تا کنون مقامات قونسلگری ایران در ولایت هرات در این مورد چیزی نگفته‌اند.

در همین حال یک مقام مسئول در اداره محلی هرات که نخواست نام آن فاش گردد به رادیو آزادی گفت، ایرانی‌ها آگاهانه این ویروس را به هرات انتقال داده‌اند تا با انتشار آن فعالیت فارم‌های مرغ‌داری در این ولایت متوقف شود و آنان بتوانند مانند سال‌های گذشته مارکیت افغانستان را در بخش فروش گوشت مرغ و تخم آن در دست داشته باشند.

گزارش: شاه‌پور صابر

XS
SM
MD
LG