لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۴ حوت ۱۳۹۷ کابل ۰۲:۵۹

مقامات: آثار تاریخی بامیان در معرض تخریب قرار دارند


مقامات ریاست اطلاعات و فرهنگ بامیان از تخریب آثار باستانی این ولایت بر اثر عوامل طبیعی ابراز نگرانی می‌کنند.

احمد حسین احمدپور رئیس اطلاعات و فرهنگ بامیان روز سه‌شنبه در این مورد به رادیو آزادی گفت:

"در مجموع تمام ساحات به‌شمول بودای صلصال، شهر غلغله، شهر ضحاک، ساحاتی که بیرون از مرکز بامیان هستند و حتی قلعه هت و برج هایی‌که در مرکز بامیان وجود دارند، این‌ها نیاز جدی به مرمت و تحکیم کاری دارند تا از تخریب بیشتر آن‌ها جلوگیری شود. در مجموع کل ساحات بر اثر تأثیرات جوی و فرسایش در خطر تخریب قرار دارند که این مسئله برای ما قابل تشویش و نگرانی است. هر روزی‌که می‌گذرد فرسایش و تخریبات بیشتر بیشتر می‌شود."

ولایت بامیان یکی از ولایت‌های باستانی کشور است و آبده‌های تاریخی زیادی در این ولایت وجود دارند که ۸ آبده تاریخی این ولایت در لیست میراث‎های فرهنگی در معرض تخریب جهان از طرف سازمان فرهنگی یونسکو قرار گرفته‎است.

به‌گفته آقای احمدپور در مورد تحکیم کاری آبده‎های تاریخی بامیان درخواست‎های زیادی به وزارت اطلاعات و فرهنگ شده، ولی تا هنوز اقدامات عملی از این وزارت در بامیان صورت نگرفته‎است.

آقای احمد پور اضافه کرد:

" بعضی تغییر و تبدیلی‎های که در وزارت صورت گرفته بعضی ساحات مربوط وزارت شهرسازی شده‎است و تا هنوز کاری صورت نگرفته‎است. ما بارها برای وزارت پیشنهاد کردیم، اما تا حال هیچ کار عملی صورت نگرفته‎است در حالی‎که خود وزارت اطلاعات و فرهنگی می‎تواند از طریق ریاست آبده‎های تاریخی خیلی از ساحات را ترمیم کند. این ظرفیت و پول در وزارت اطلاعات و فرهنگ وجود دارد، ولی کار عملی انجام نشده و ما از وزارت اطلاعات و فرهنگ می‎خواهیم تا هرچه زودتر کار عملی انجام شود."

در سیزدهمین نشست متخصصین باستان شناسی جهان در جرمنی فیصله شد تا تمام هشت آبده تاریخی بامیان که در لیست میراث‎های فرهنگی در معرض تخریب جهان قرار دارند مرمت و تحکیم کاری شوند و همین‎طور مجسمه بودای کوچک یا شهمامه بازسازی شود، اما به‌گفته مقامات ولایت بامیان با گذشت یک‎ سال از این فیصله هنوز هیچ کار عملی صورت نگرفته و آبده‎های تاریخی بامیان در معرض تخریب عوامل طبیعی قرار دارند.

گزارش: عباس نادری

XS
SM
MD
LG