لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۲۷ جدی ۱۳۹۷ کابل ۰۰:۵۹

برای ۱۸ هزار بست امتحان و ثبت نام ۲۸۰ هزار تن!


۲۸۰ هزار تن برای ۱۸ هزار بست اعلان شده از سوی کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی افغانستان ثبت نام کرده‌است.

با آن که شماری زیادی جوانان از کوتاه آمدن حکومت به‌خاطر مساعد ساختن فرصت‌های کاری در کشور انتقاد می‌کنند، اما کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی افغانستان می‌گوید برای ۱۸ هزار بست اعلان شده از سوی آنان ۲۸۰ هزار تن ثبت نام کرده‌است.

نادر نادری رئیس این کمیسیون روز چهارشنبه «۰۴ دلو ۱۳۹۶» در یک نشست خبری در کابل گفت، حکومت به تنهایی نمی‌تواند برای تمام جوانان بی‌کار در کشور زمینه کار را مساعد سازد و در این بخش نقش سکتور خصوصی نیز بسیار مهم می‌باشد.

نادر نادری
نادر نادری

او فزود:

"تعداد زیادی کسانی را که از پوهنتون‌ها فارغ می‌شوند تنها تنها زمینۀ جذب‌شان در دستگاه حکومتی در داخل دولت افغانستان ممکن نیست. زمینه اصلی اشتغال همان طوریکه دیگر کشور‌ها را نجات داده بخش خصوصی است و ما امیدوار هستیم بخش خصوصی برای ایجاد زمینه اشتغال کمک کند. حالا لیست ما آنقدر کوتاه هم نیست از مجموع ۲۸۰ هزار نفر که در خواست داده بودند حدود ۲۲۵ هزار نفر واجد شرایط شناخته شده‌اند."

آقای نادری می‌گوید، از افراد واجد شرایط از طریق یک پروسه شفاف طی چند مرحله در مرکز و ولایات امتحان گرفته می‌شود.

به‌گفته آقای نادری، به‌خاطر این بست‌ها ۷۷ هزار تن از کابل و از ولایات ننگرهار، بلخ و هرات ۱۵-۱۵ هزار تن ثبت نام کرده‌اند.

بر اساس معلومات کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی، بست‌های سه و چهار که از ۵ سال بدین‌سو در واحد‌های ولایتی ادارات مختلف خالی اند و در نظر است تا بست‌های متذکره در آیندۀ نزدیک به رقابت آزاد گذاشته شود.

این در حالیست که بر اساس برخی گزارش‌ها سالانه ۵۰ تا ۷۵ هزار جوان که از پوهنتون‌های دولتی و خصوصی در ولایات مختلف کشور فارغ می‌شوند که بیشتر آنان از نبود کار رنج می‌برند.

بر اساس معلومات وزارت کار و امور اجتماعی، در حال حاضر ۱.۹ میلیون تن بی‌کار هستند و تعداد افرادیکه به‌صورت وقفه‌ای مصروف کار هستند به ۱.۴ میلیون تن می‌رسد.

عبدالواسع و خالد دو تن از باشنده‌های کابل می‌گویند، سطح بی‌کاری روز به روز در حال افزایش است که این مسئله جوانان را با مشکلات زیادی مواجه ساخته‌است.

او افزود:

"بی‌کاری زیاد شده حالا که این بست‌ها یعنی حدود ۱۸ هزار بست که اعلان شده این یک اقدام خوب است، اما افراد باید بر اساس لیاقت و استعداد در این بست‌ها تعیین شوند، نه این‌که این بست‌ها به ولسی جرگه و یا افراد دیگر توزیع گردد و من از حکومت می‌خواهم تا برای جوانان زمینه کار را مساعدد سازد."

"بسیار یک گپ خوب است که حکومت ۱۸ هزار بست جدید را اعلان کرده، اما باید در کنار این گپ‌ها فابریکه‌ها هم ایجاد گردد تا برای جوانان زمینه کار مساعد گردد."

افزایش بی‌کاری در کشور برخی جوانان را وادار ساخته تا به‌خاطر جستجوی یک زنده‌گی راحت به کشور‌های خارجی به‌خصوص کشورهای اروپایی مهاجرت نمایند.

افزایش بی‌کاری جوانان را وادار ساخته تا به کشورهای اروپایی مهاجرت نمایند.

بر اساس گزارش آژانس‌های بین‌المللی، شماری زیادی جوانان به‌خاطر داشتنی زنده‌گی بهتر به کشور‌های اروپایی به‌گونه غیر قانونی سفر می‌کنند که تعداد‌ شان در مسیر راه کشته و زخمی نیز می‌شوند.

از سوی هم سید مسعود یک‌تن از کارشناسان اقتصادی در صحبت با رادیو آزادی نیز این اقدام حکومت را یک گام مثبت دانسته تأکید می‌کند که اگر حکومت به‌خاطر سرنوشت میلیون‌ها جوان بی‌کار در افغانستان توجه جدی نماید مشکلات بسیاری جوانان در این زمینه حل می‌گردد.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG