لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۷ دلو ۱۳۹۷ کابل ۱۰:۴۹

برخی کارمندان دولتی خواهان سرتاسری شدن سیستم "ام اس پی" در افغانستان شدند


برخی کارمندان دولتی که معاش ماهانه خود را از طریق مبایل دریافت می‌کنند می‌گویند، برای تأمین امنیت کارمندان ادارات این سیستم باید در تمام کشور عملی شود.

این کارمندان دولتی این باور اند که سرتاسری شدن این روند به امنیت کارمندان ادارات و شفافیت کمک کرده و از سوی هم از ضیاع وقت بیشتر جلوگیری می‌کند.

عبدالفتاح عشرت احمدزی سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی که از چندین ماه به این‌سو از طریق مبایل یا خدمات "ام اس پی" معاش ماهانه خود را دریافت می‌کند می‌گوید، استفاده از این سیستم نسبت به بانک‌ها آسانتر و مطمئین‌‌تر است.

او افزود:

"من امیدوار هستم که بتوانیم در تمام ادارات مخصوصاً نهاد‌های امنیتی، وزارت‌های معارف و تحصیلات عالی که یک جمع بزرگ کارمندان را دارند این سیستم فعال شوند تا این‌که جلو ازدحام در بانک‌ها گرفته شود و با این کار از ضیاع وقت هم جلوگیری خواهد شد."

پرداخت معاش از طریق مبایل یا خدمات "ام اس پی" سال گذشته از وزارت کار و امور اجتماعی آغاز شده‌است.

به گفته مسئولان در وزارت مخابرات افغانستان، از سال گذشته به این‌سو ۴۷۰۰ کارمند وزارت کار امور اجتماعی به گونه امتحانی از خدمات "ام اس پی" شرکت مخابراتی روشن استفاده می‌کنند.

این در حالی است که کارمندان ادارات دولتی و خصوصی اکثراً در حال حاضر معاش ماهوار خود را از طریق بانک‌های افغانستان به دست می‌آورند.

پیش از این در برخی نمایندگی‌های نوی کابل بانک مهاجمان حمله کردند که در آن برخی مشتریان این بانک که برای دریافت پول آمده بودند کشته و زخمی شده بودند.

اما برخی استفاده کننده‌گان سیستم خدمات پولی مبایل می‌گویند، اگر خدمات پولی مبایل تمام کارمندان ادارات را زیر پوشش قرار دهد می‌تواند در جلوگیری از همچو حملات مؤثر تمام شود.

از سوی دیگر وزارت مخابرات افغانستان روز پنجشنبه «۵ دلو ۱۳۹۶» قرارداد‌های را با شرکت‌های مخابراتی افغان بیسیم و روشن به امضأ رساند که بر اساس آن ۳۰ هزار کارمند وزارت معارف در ولایت‌های فراه، پروان و ننگرهار از طریق افغان بیسیم و ۴۷۰۰ کارمند وزارت کار و امور اجتماعی در کابل به خدمات (ام اس پی) وصل خواهند شد.

شهزاد گل آریوبی وزیر مخابرات در این باره گفت:

شهزاد گل آریوبی
شهزاد گل آریوبی

"هر ماه معاش‌شان از طریق مبایل پرداخت می‌شود، آنان می‌توانند از طریق نماینده‌گی‌های این شرکت‌ها به بسیار آسانی هر وقت که خواسته باشند پول خود را دریافت کنند، با این کار شفافیت بیشتر می‌شود و مشکلات مردم حل خواهد شد، ما می‌خواهیم در آینده این سیستم را در تمام افغانستان عملی کنیم."

به گفته آقای آریوبی در نظر است که در سال آینده هجری شمسی بیشتر کارمندان ادارات دولتی تحت پوشش سیستم (ام اس پی) یا خدمات پولی مبایل قرار بگیرند.

وی اطمینان می‌دهد که این سیستم در آینده در تمام افغانستان عملی خواهد شد.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG