لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۶ جدی ۱۳۹۷ کابل ۰۱:۳۳

واکنش جدی امریکا در پیوند به فروش تجهیزات نظامی از سوی روسیه به میانمار!


طیاره‌های جت نوع "سوخوی سو-۳۰" روسی

تلویزیون دولتی "آر، آی،‌ای نووستی" روسیه گزارش داده‌است که میانمار علاقمند خرید تجهیزات نظامی زمینی، هوایی و بحری روسی می‌باشد.

از قول تورن جنرال الکساندر فومین معین وزارت دفاع روسیه گزارش شده که گفته‌است، طیاره‌های جت نوع "سوخوی سو-۳۰" تجهیزات کلیدی قوای هوایی برما برای دفاع از تمامیت ارضی و تهدیدات تروریستی خواهد بود.

هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه امریکا دیروز پنج‌شنبه در یک کنفرانس خبری گفت: "ما شاهد گزارش‌های تخریش کننده رسانه‌ها بوده‌ایم که بر اساس آن روسیه می‌خواهد طیاره‌های جنگی سوخوی را به نیروهای مسلح میانمار به فروش برساند."

هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجۀ امریکا
هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجۀ امریکا

او گفت:

"اگر این گزارش‌ها تأیید شوند، این موضوع یکبار دیگر خاطر نشان می‌سازد که تلاش‌های روسیه برای مسلح سازی اردو هایی‌که فعالانه از حقوق بشر تخطی می‌کنند، ادامه دارد."

خانم ناوئرت افزود، در حالی‌که فدراسیون روسیه می‌گوید که خواهان دیالوگ سازنده برای حل بحران میانمار است، گزارش‌های تازه از فروش تکنالوژی پیشرفته به برما نمایانگر چیزی دیگر است.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت:

"ما از حکومت‌های روسیه و میانمار می‌خواهیم روی موضوع غور نموده و تلاش‌ها برای حل صلح آمیز برما را شدت بخشند."

ایالات متحدۀ امریکا گفته‌است عمل حکومت میانمار در برابر اقلیت مسلمان روهینگیا در ایالت راخین، تصفیه قومی است.

بی‌جا شده‌های روهینگیا
بی‌جا شده‌های روهینگیا

خشونت‌ها در اواخر سال گذشته در حالی شدت گرفت که اردوی میانمار اقدامات سرکوب کنندۀ نظامی را علیه شورشیان روهینگیا آغاز کرد که همین خشونت‌ها منتج به فرار ۷۰۰ هزار مسلمان روهینگیا به بنگله دیش شد.

حکومت میانمار این اتهامات را رد نموده که گویا غیر نظامیان را هدف قرار می‌دهد و می‌گوید اقداماتش تنها علیه شورشیان تندرو روهینگیا است.

امریکا رهبری میانمار را به سبب برخورد خشونت‌بار علیه مسلمانان روهینگیا مورد انتقاد شدید قرار داده‌است.

رکس تیلرسن وزیر خارجه امریکا در ماه نومبر سال گذشته گفته بود، بعد از تحقیقات دقیق از شواهد موجود این واضح شد که آنچه در ایالت شمالی راخین میانمار می‌گذرد یک تصفیه قومی است.

تیلرسن افزود، هیچ تحریک از سوی شورشیان روهینگیا آنچه را توجیه نمی‌کند که در برابر مسلمانان روهینگیا جریان دارد.

مرتبط

XS
SM
MD
LG