لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۲۸ جدی ۱۳۹۷ کابل ۰۱:۵۴

فرهنگ مطالعه میان جوانان در بدخشان گسترش یافته‌است


مسئولان اطلاعات و فرهنگ و شماری از فرهنگیان بدخشان می‏‌گویند که فرهنگ مطالعه و کتابخوانی طی چند سال اخیر در این ولایت گسترش یافته‌است.

محمد عثمان ابراهیمی مسئول کتابخانۀ عامه ریاست اطلاعات و فرهنگ بدخشان در صحبت با رادیو آزادی گفت که روزانه ده‌ها تن از علاقه‎مندان مطالعه که اکثریت‌شان جوانان هستند، به این کتابخانه مراجعه می‏‌کنند.

محمد عثمان ابراهیمی مسئول کتابخانۀ عامه ریاست اطلاعات و فرهنگ بدخشان
محمد عثمان ابراهیمی مسئول کتابخانۀ عامه ریاست اطلاعات و فرهنگ بدخشان

وی افزود:

"کتابخانه عامه بدخشان روزانه از ۸ صبح الی ۴ عصر به روی مراجعین باز می‌باشد و مراجعین شامل محصلان، متعلمان و عامه مردم می‌باشند و همه روز به این‌جا می آیند و از کتاب‌های این کتابخانه استفاده می‌کنند و نسبت به سال‌های گذشته فرهنگ مطالعه رشد کرده و منابع بیش‌تری هم در کتابخانه عامه بدخشان موجود است."

آقای ابراهیمی می‌گوید که فعلاً تعداد کتاب‎ها در کتابخانه عامۀ بدخشان به حدود ۱۲ هزار جلد رسيده و اين کتاب‏‌ها که به زبان‏‌هاى دری، پشتو و انگلیسی بوده، شامل کتابه‎‌های دینی، فلسفی، تاریخی، ریاضی، اجتماعی، اقتصادی، حقوقى و فرهنگی می‌باشند و نشریات چاپی نيز در اين کتابخانه موجود اند.

با این حال شماری از جوانانی‌که برای مطالعه به این کتابخانه مراجعه می‏‌کنند نیز می‏‌گویند که فرهنگ کتاب‌خوانی در حال حاضر در میان محصلان و شاگردان مکاتب بیش‎تر رواج یافته‌است.

جمشید احمدی یک‌تن از محصلان پوهنځی ادبیات پوهنتون بدخشان در رابطه به رادیو آزادی گفت:

"موجودیت کتابخانه عامه فرهنگ مطالعه را در بین جوانان و اهل مطبوعات بیشتر کرده و در بین دیگر مردم نیز مروج می‌کند و مطالعه کتاب برای مردم می‌آموزد که شما درس بخوانید و کتاب بخوانید و بدون کتاب نمی‏‌شود زنده‌گی را به پیش‎برد و کتاب رهنمود زنده‌گی همۀ ما است."

آقای احمدی می‌افزید، افرادی‌که کتاب می‌خوانند، دامنه لغات بالاتری نسبت به آن‌هایی‌که سمت کتاب نمی‌روند دارند و افزون بر آن، آن‎ها بهتر می‏‌توانند احساسات خود را بیان کنند و منظور خود را به طرف مقابل برسانند.

از سوی هم عبدالبصیر حقجو یک‌تن از فرهنگیان بدخشان می‌گوید که مطالعه باعث بالا رفتن شناخت و آگاهی‌ انسان می‌شود.

وی گفت:

"جوان باید با کتاب آشنا شود که کتاب چیست و جوان باید مفیدیت کتاب را بداند و بفهمد و آرزو دارم که هر جوان ما کتاب مورد علاقه خود را خریداری کرده و یا به کتابخانه عامه بیاید کتاب بخواند و از کتاب استفاده اعظمی بکند."

در همین حال محمد شریف شایق يک‎تن از خبرنگاران بدخشان می‌گوید که موجودیت پوهنتون‎های خصوصی و دولتی در بدخشان سبب شده تا محصلان برای انجام پروژهای تحقیقاتی‌شان به مطالعه علاقه پیدا کنند.

محمد شریف شایق يک‎تن از خبرنگاران بدخشان
محمد شریف شایق يک‎تن از خبرنگاران بدخشان

وی گفت:

"کتابخانه عامه بدخشان یکی از مراجع است، کسانی‌که کارهای تحقیقاتی دارند و محصلات بیش‌تر مراجعه می‌کنند و علت مراجعۀ آن‌ها این است که در این‌جا کتاب‌های بهتر و مفید موجود است و این‌که تازه یک مقدار زیاد کتاب‌های جدید به این کتابخانه کمک شده این یک اقدام خوب است و می‌تواند مشکلات نسل جوان و کسانی‌که کارهای تحقیقاتی می‌کنند مرفوع سازد."

به ‌گفته‌ آقای شایق، مطالعه کتاب‌های غیر درسی در کنار کتاب‌های مکاتب و مراکز تحصیلی، ذهن جوانان را برای یادگیری فعال و قوی‌تر می‌سازد.

تحقیقات نشان می‏‌دهد که کتاب خواندن بر کاهش فشار روحی بسیار مؤثر است.

بر اساس گفتۀ‌های مسئولان ریاست اطلاعت و فرهنگ بدخشان، هم اکنون در این ولایت چهار کتابخانه موجود است. یکی از این کتابخانه‌ها در شهر فیض آباد مرکز ولایت بدخشان و سه کتابخانه دیگر در ولسوالی‌های کشم، ارگو و بهارک اند که همه ساله در این چهار کتابخانه، بیش از ده ‌هزار تن مراجعه می‌کنند.

اجمل آرین، بدخشان

XS
SM
MD
LG