لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۶ سرطان ۱۳۹۸ کابل ۰۰:۴۴

نگرانی باشنده‌گان نجراب در مورد وخامت وضعیت امنیتی این ولسوالی!


شماری از باشنده‌گان ولسوالی نجراب ولایت کاپیسا می‌گویند وضعیت امنیتی در این ولسوالی بدتر شده و دامنه فعالیت مخالفان مسلح دولت در این ولسوالی در حال گسترش است.

شماری از این باشنده‌گان در صحبت با رادیو آزادی گفتند که افزایش موارد جرم‌های جنایی نیز در این ولسوالی نگرانی‌های شان را بیشتر ساخته‌است.

آنان می‌گویند:

"نطیف‌الله دانشجو استم، در مناطق دور دست ولسوالی نجراب امنیت حتی به شکل نسبی هم وجود ندارد. مردم در ساعت هشت بجه شب در قرا و قصبات گشت‌وگذار کرده نمی‌توانند."

"کنشکا استم. در کل امنیت در نجراب خوب نیست، ما از طرف شب کار داشته باشیم، ضرورت داشته باشیم گشت‌وگذار کرده نمی‌توانیم و دیگر آزاد نیستیم. طالبان مسلح می‌باشند به‌طور آزاد گشت‌وگذار کرده نمی‌توانیم و در ساحات دور دست کاملاً طالبان مسلح استند و تصرف دارند. دولت کمی و کاستی می‌کند و توجه خاص ندارد، خواست ما از دولت این است که بر ما توجه داشته باشد تنها نه این‌که به خود ولسوالی، به تمام نقاط باید توجه داشته باشد."

با این حال مسئولان حکومت محلی ولایت کاپیسا حضور و فعالیت مخالفان مسلح دولت در مناطق ناآرام مانند دره افغانیه و پچغان ولسوالی نجراب را تأیید می‌کنند و تأکید دارند که مخالفان مسلح دولت در چندین عملیات نیروهای افغان سرکوب شده‌اند و زمینه بهبود امنیت در ساحات ناامن فراهم شده‌است.

عبدالودود حیدری ولسوال نجراب ولایت کاپیسا در این مورد به رادیو آزادی گفت:

"مردم نجراب با ادارۀ محلی خود همآهنگ استند، توسط شوراها و جلسات ما توانستیم که امنیت نجراب را تحکیم کنیم و ساحاتی‌که نا امن اند منطقه‌های افغانیه و پچغان اند. دشمن تا هنوز توانایی این را ندارد که حملات را طرف دیگر مناطق انجام دهد و قطعات خاص دولت هم ظرف دو ماه، سه تا چهار مرتبه عملیات داشته‌اند و به دشمن تلفات سنگین را وارد کرده‌ایم و آن‌ها توانایی این را ندارند که مرکز و یا ولسوالی‌های نجراب را آسیب برسانند."

در عین حال مسئولان حکومتی ولسوالی نجراب ولایت کاپیسا تأیید می‌کنند که در حال حاضر ۱۰ تا ۱۵ فیصد ساحات این ولسوالی زیر اداره طالبان مسلح قرار دارد.

بر اساس معلومات منابع مسئول، سرایت نا امنی در ولسوالی نجراب بیشتر از ولسوالی‌های همجوار آن (تگاب و اله‌سای) نیز متصور است که در آن دو ولسوالی‌ پایگاه‌های مخالفین مسلح دولت وجود دارند و همواره بر ضد نیروهای امنیتی دست به فعالیت می‌زنند.

گزارش: احمد هنایش

XS
SM
MD
LG