لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۲۸ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۸:۱۶

هشدار از بارش برف و باران شدید در برخی ولایات افغانستان!


ریاست مبارزه با حوادث طبیعی افغانستان از برفباری سنگین و بارش باران شدید در برخی از ولایت‌های کشور خبر می‌دهد.

مقامات این ریاست هم‌چنان می‌گویند، در برابر حوادث طبیعی که شاید در جریان زمستان یا بهار پیشرو رخ دهند، آماده‌گی دارد.

ریاست مبارزه با حوادث طبیعی افغانستان می‌گوید، برای جلوگیری از خطرهای احتمالی رویدادهای طبیعی در مناطق مختلف کشور برای مردم هشدار داده که در محلات پُر خطر رفت و آمد نکنند و یا در جریان برفباری و بارش باران، از خانه‌های‌ شان بیرون نشوند.

محمد اسلم سیاس معاون ادارۀ مبارزه با حوادث طبیعی در صحبت با رادیو آزادی، از اداره‌های مربوط هم خواست تا در صورت نیاز، آماده‌گی‌های لازم در بخش‌های صحی و بی‌جا شده‌های احتمالی داشته باشند.

محمد اسلم سیاس معاون ادارۀ مبارزه با حوادث طبیعی افغانستان
محمد اسلم سیاس معاون ادارۀ مبارزه با حوادث طبیعی افغانستان

وی می‌گوید:

"وقتی از مناطق بیرون می‌شوند که دره‌هایش صعب‌العبور است، عبور نکنند و هم‌چنان مناطقی‌که نشانی شده و برای مردم گفته شده‌است و آگاهی دارند که در این دره‌ها احتمالاً برفکوچ‌ها می‌آیند به آن مناطق نزدیک نشوند. به مناطقی‌که در آن احتمال ریزش سنگ وجود دارد، نزدیک نشوند. در عین زمان اگر مشکل بسیار جدی وجود داشته باشد، وقتی بیرون می‌شوند، یک مقدار مواد غذایی و غیر غذایی و هم‌چنان لباس گرم با خود داشته باشند."

پیش از این در خبرنامۀ اداره مبارزه با حوادث طبیعی از احتمال برفباری در ولایت‌های شمالی، مرکزی، جنوب‌شرقی و در ولایت‌های غربی، شرقی، شمال‌شرقی و برخی ولسوالی‌های شمال، از بارنده‌گی شدید هشدار داده شده بود.

در خبرنامه گفته شده که شاید تا ۳۰ سانتی‌متر برف و باران در همین مناطق ببارد.

هشدار در حالی پخش شده که شاهراه سالنگ روز دوشنبه به‌خاطر برفباری سنگین به روی ترافیک بسته شد.

جنرال رجب آمر حفظ و مراقبت سالنگ‌ها به رادیو آزادی گفت برفباری در این شاهراه تا حدود ۹۰ سانتی‌متر بوده‌است.

وی گفت:

"برفباری در اول کمتر و از شب به این‌سو بیشتر شدت پیدا کرده است. در حدود ۹۰ سانتی برف در سالنگ جنوبی باریده که قابل تشویش نیست و قابل پاک کاری است، اما در سالنگ شمالی توام با ریزش برف، طوفان بسیار سنگین جریان دارد. ما به‌خاطر حفظ مردم، عجالتاً جاده را به روی ترافیک مسدود کردیم. این انسداد ممکن تا بهبود وضعیت تداوم خواهد داشت."

مردم افغانستان همه‌ساله در جریان زمستان در نتیجه حوادث طبیعی، تلفات جانی و زیان‌های مالی را متحمل می‌شوند.

آموزش دادن برای گروه‌های امداد رسانی، ساختن دیوارهای استنادی و ایجاد مراکز مصون برای آسیب دیده‌ها، از نیازمندی‌های اساسی برای مردم افغانستان دانسته می‌شوند.

پیش از این حکومت افغانستان از آغاز طرحی خبر داده بود که در نتیجه آن خطرهای ناشی از حوادث طبیعی شناسایی می‌شود و تهدید‌ها در جریان پنج تا ده سال به صورت تدریجی از بین برده می‌شوند.

سازمان ملل‌متحد در سال ۲۰۱۷ میلادی، در جریان یک کنفرانس در مورد برخورد با حوادث طبیعی از حکومت‌ها خواست که تا سال ۲۰۳۰ میلادی، در مرگ انسان‌ها و زیان‌های مالی و اقتصادی در نتیجه رویدادهای طبیعی کاهش قابل توجه بیاورند.

گزارش: جاوید نعیمی

XS
SM
MD
LG