لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۲۷ جدی ۱۳۹۷ کابل ۰۱:۲۷

نمایشگاه عکس‌های روابط افغانستان و ترکیه در هرات برگزار شد


تیکا یا صدارت اعظمی ترکیه در حوزه غرب افغانستان بیش از یک صد قطعه عکس که نشان دهنده روابط تاریخی افغانستان و ترکیه را به تصویر می‎کشد، روز سه شنبه در نمایشگاهی در ولایت هرات به نمایش گذاشت.

"آتش در دل دارم" عنوان این نمایشگاه دو روزه است.

در این نمایشگاه عکس‎های از ارتباطات شاهان افغان از جمله شاه امان‌الله خان با رهبران ترکیه و فخرالدین پاشا اولین سفیر ترکیه در کابل بیشتر دیده می‎شوند.

علی ارغون چنار هماهنگ کننده دفتر تیکا در حوزه غرب افغانستان می‎گوید بیش از یک صد عکس در این نمایشگاه گذاشته شده که بیشتر آنان گویای روابط تاریخی افغانستان و ترکیه را به تصویر می‎کشد.

هرات
هرات

او افزود:

"در این نمایشگاه تقریباً ۱۰۰ قطعه عکس گذاشته شده‎است، عکس‎های از فعالیت‎های فخرالدین پاشا اولین سفیر ترکیه در افغانستان از کتابخانه شاروالی استانبول گرفته شده و به این‌جا انتقال یافته‎است و قرار است در ماه‎های آینده دو نمایشگاه دیگر را برگزار کنیم که یکی افغانستان در اسناد عثمانی و دیگر آن به‌خاطر نودمین سالگرد بازدید امان‌الله خان از ترکیه می‎باشد."

این نمایشگاه بازدید کننده‎گان زیادی را به‌سوی خود کشانده‎است.

الهه ساحل از جمله ده‎ها بازید کننده تأکید دارد که برگزاری این نمایشگاه در گسترش روابط فرهنگی و تاریخی میان دو کشور نقش به سزایی دارد.

او افزود:

"این نمایشگاه در این مقطع زمانی در افغانستان می‎تواند خیلی گفتنی‎های زیادی داشته باشد، دوستی مجدد، همفکری‎های مجدد و تاریخچه یک روابط خوب و نیک را برای مردمان دو کشور به نمایش می‎گذارد. کاش این نمایشگاه با این عظمت خود در ترکیه هم برگزار شود که بتواند نزدیکی دو کشور را به مردم امروزی و جوانان امروزی نشان بدهد که دولت ترکیه تقریباً ۱۲۰ سال در افغانستان سفارت داشته‎است، رابطه خوب داشته‎است و این‎ها با هم خیلی نزدیک بودند."

هرات
هرات

با این حال شماری از فرهنگیان هرات از تلاش‎های دفتر تیکا استقبال می‎کنند.

آنان تأکید دارند که ترکیه از گذشته تا کنون روابط خوبی با افغانستان دارد و برخی از کشورهای منطقه با الگو گرفتن از این کشور می‎توانند با انجام فعالیت‎های فرهنگی به تنش‎های سیاسی با افغانستان نکته پایان بگذارند.

گل احمد نظری آریانا و عبدالغنی نیکسیر دو تن از فرهنگیان هرات به رادیو آزادی گفتند:

"این عکس‎ها گوشۀ از تاریخ افغانستان و ترکیه که روابط بسیار نیکی داشتند در زمان امیر امان‌الله خان نشان می‎دهد و در عین حال خاطرات را زنده می‎کند برای مردم ما و مردم ترکیه."

"این‎ها زمینه را مساعد می‎سازد که همان روند سیاست‎های که در بیشتر کشورها خصوصاً کشورهای منطقه بین افغانستان و بعضی کشورهای دیگر است کم کم رنگ ببازد."

تیکا در اواسط سال ۲۰۱۷ میلادی فعالیت خود را رسماً در غرب افغانستان آغاز کرد.

این اداره در ولایات کابل، مزارشریف و هرات نماینده‎گی دارد.

دفتر تیکا چندی قبل اولین سمپوزیم بین‌المللی از روابط افغانستان و ترکیه را در آن کشور برگزار کرده بود.

به‌گفته هماهنگ کننده تیکا در غرب افغانستان قرار است دور بعدی این سمپوزیم به خاطر گرامیداشت از نود همین سالگرد دیدار شاه امان‌الله خان از ترکیه در شهر هرات برگزار شود.

حدود یک ماه قبل نمایشگاه مشترک خطاطان افغان و ترکیه از سوی تیکا در شهر استانبول نیز برگزار شده بود.

مسئولین دفتر تیکا در غرب افغانستان تأکید دارند که آنان تلاش می‎کنند تا در پهلوی فعالیت‎های فرهنگی همکاری‌شان را در بخش‎های معارف، ارتقای ظرفیت، بهبود وضعیت زنان، صنایع دستی و بازسازی آبدات تاریخی با افغانستان داشته باشند.

گزارش: شاه‌پور صابر

XS
SM
MD
LG