لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۱ حوت ۱۳۹۷ کابل ۰۷:۴۱

ترمپ دستآوردهای یک‌ساله و برنامه‌های آینده‌اش را بیان کرد


دونالد ترمپ رئیس‌ جمهور امریکا

دونالد ترمپ رئیس‌ جمهور امریکا نخستین سخنرانی خود را در مورد وضعیت عمومی این کشور در جمع نماینده‌گان دو مجلس کانگرس امریکا ایراد کرد.

برنامه‌های او عمدتاً بر محور های اقتصاد، مهاجرت و تجارت می‌چرخید.

در اشاره به مأموریت ایالات متحده امریکا در افغانستان او گفت:

"رزمنده‌گان ما در افغانستان نیز اصول جدیدی نظامی دارند. همراه با شرکای قهرمان افغان‌شان، اردوی ما دیگر با زمان بندی‌های مصنوعی تضعیف نمی‌شود و ما دیگر طرح‌های خود را به دشمنان خود نمی‌گوئیم."

این سخن استوار بر استراتژی جدید ایالات متحده امریکا در مورد افغانستان و جنوب آسیا است که رئیس جمهور ترمپ آن را در ماه اگست سال ۲۰۱۷ اعلام کرد.

رئیس جمهور ترمپ هم‌چنین گفت که از کانگرس کشورش خواسته تا اطمینان حاصل شود که ایالات متحدۀ امریکا در مبارزه علیه گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش و القاعده از همه قدرت لازم برای توقیف تروریستان در هر جایی‌که تعقیب می‌شوند، برخوردار باشد.

او افزود:

"در گذشته ما به‌گونه ابلهانه صدها تروریست خطرناک را آزاد کردیم که آن‌ها دوباره به میدان جنگ در مقابل ما قرار گرفته‌اند، به‌شمول ابوبکر البغدادی رهبر گروه دولت اسلامی در عراق و شام کسی را که دستگیر کردیم و در توقیف داشتیم و آزاد کردیم."

ترمپ افزود که به جیمز متیس وزیر دفاع امریکا هدایت داده که پالیسی توقیف نظامی ایالات متحده امریکا را دوبارۀ بررسی کند و زندان گوانتانامو را باز نگهدارد.

دونالد ترمپ در ادامه به دستآوردهای اقتصادی دولت خود در یک سال گذشته اشاره کرد و گفت:

"بی‌کاری در تمام کشور به پائین‌ترین سطح در ۴۵ سال اخیر رسیده‌است و مایه افتخارم است که بگویم میزان بی‌کاری امریکایی‌هایی افریقایی‌تبار به پائین‌ترین سطح رسیده‌است و بی‌کاری در بین امریکایی‌های اسپانیایی زبان نیز به پائین‌ترین سطح در طول تاریخ رسیده‌است."

ترمپ هم‌چنین گفت:

"ما بزرگ‌ترین اصلاح مالیاتی تاریخ امریکا را انجام دادیم."

ترمپ گفت که در دوران ریاست جمهوری یک‌ساله او ۲.۴ میلیون شغل جدید ایجاد شد که تنها ۲۰۰ هزار آن در بخش امور تولیدی بوده‌است.

او هم‌چنین افزود که تجارت‌های کوچک رونق یافته و بازار اسهام به ارزش ۸ تریلیون دالر منفعت داشته‌است.

او در مورد مهاجرت گفت که در هفته‌های آینده، هر دو مجلس کانگرس ایالات متحده در بارۀ بستۀ اصلاحی مهاجرت رأی خواهند داد.

او چهار ستون اساسی طرح خود در مورد مهاجرت را این‎گونه برشمرد؛

  • نخستین ستون چهارچوب طرح ما، به‌گونه سخاوتمندانه مسیری را برای شهروندی به ۱.۸ میلیون مهاجر غیر قانونی که توسط پدران و مادران‌شان در کودکی به امریکا آورده شده‌اند، فراهم می‌کند.
  • دومین ستون به‌طور کامل به تأمین امنیت سرحدی می‌پردازد. به این معنی که ساختن دیوار در سرحد جنوبی را در بر می‌گیرد.
  • ستون سوم طرح مهاجرت برنامه قرعه‌کشی ویزه را به پایان می‌رساند، برنامۀ که بر اساس قرعه‌کشی، گرین کارت یا کارت‌های سبز اقامت در ایالات متحده امریکا داده می‌شود. وقت آن رسیده که به سمت داشتن یک سیستم مهاجرت مبتنی بر شایستگی حرکت کنیم و افرادی را بپذیریم که مهارت دارند، می‌خواهند کار کنند، به جامعه ما کمک کنند و کشور ما را دوست داشته باشند و به آن ارج بگذارند.
  • ستون چهارم و نهایی، با پایان دادن به مهاجرت زنجیره‌ای، از خانواده هسته‌ای که عبارتند از مادر، پدر و فرزندان محافظت می‌کند. "تحت سیستم درهم شکسته فعلی، یک مهاجر می‌تواند تعداد بی‌شماری از اقوام دور خود را به امریکا بیاورد. ما در طرح خود، با محدود کردن کمک‌های مالی به زوج‌ها و فرزندان کوچک، بر خانواده‌های نزدک تمرکز می‌کنیم."

ملانیا ترمپ، بانوی اول ایالات متحده امریکا و مایک پنس معاون رئیس جمهور هم برای شنیدن سخنرانی ترمپ در کانگرس حضور داشتند.

ترمپ با یادآوری شعار مبارزات انتخاباتی خود گفت، هر روز با چشم‌انداز روشن و مأموریت به حق به جلو حرکت کردند تا بار دیگر عظمت را به امریکا بازگردانند.

او بر اتحاد میان مردم و دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان اشاره کرد و گفت که کشور، سرنوشت و بیرق‌شان مشترک است.

او افزود:

"اگر کوهی باشد بر فراز آن بالا می‌شویم. اگر سرحدی باشد، از آن عبور می‌کنیم. اگر چالشی باشد، رفعش می‌کنیم. اگر فرصتی باشد، به دستش می‌آوریم. پس بیایید امشب با این آغاز کنیم که ملت ما نیرومند است."

XS
SM
MD
LG