لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۷ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۳۵

مشرانو جرگه: از همه اولتر فرزندان رهبران حکومت به صفوف نیرو های امنیتی بپیوندند


در حالی‌که رئیس جمهور غنی از جوانان خواسته تا در صفوف نیرو های امنیتی بپیوندند اما هیئت اداری مشرانو جرگه و شهروندان کابل از وی می‌خواهند تا نخست فرزندان خودش را به افغانستان بیاورد.

رئیس جمهور غنی در حالی از جوانان افغان می‌خواهد تا در صفوف نیرو های امنیتی و دفاعی بپیوندند که فرزندان خودش در خارج از کشور بسر می‌برد.

محمد علم ایزدیار معاون اول مشرانو جرگه روز شنبه به رادیو آزادی گفت که همه شهروندان به‌شمول فرزندان رهبران حکومت باید در دفاع از خاک مسئول باشند.

وی می‌گوید، تا زمانی‌که فرزندان رهبران سیاسی در افغانستان نباشد، فضای باور بالای حکومت ایجاد نشده و روحیه سربازان تقویت نخواهد شد.

او افزود:

محمد علم ایزدیار
محمد علم ایزدیار

"فرزندان اکثریت رهبران سیاسی و جهادی افغانستان در خارج از کشور بسر می‌برند، این‌ها که ادعا سیادت در کشور را دارند پس باید در دفاع از وطن الگو باشند، خود شان و اولادهای شان مثل دیگر افغان‌ها در کنار نیرو های امنیتی و کسانی‌که قربانی می‌دهند، ایستاده باشند و مجزا از مردم نباشند."

این در حالیست که رئیس جمهور غنی روز جمعه از جوانان افغان خواسته است که به صفوف نیرو های امنیتی کشور بپیوندند، و از خاک شان دفاع کنند.

آقای غنی گفته‌است، صلح خواست افغان‌ها است و زمان اراده، اقدامات منسجم و وحدت فرا رسیده‌است.

بر اساس گزارش‌ها، فرزندان رئیس جمهور غنی در ایالات متحده امریکا و فرزندان رئیس اجرائیه در هند بسر می‌برند.

فرستادن اعضای خانواده رهبران سیاسی به میادین جنگ و در کنار نیروی‌ها مسلح کشورها در دنیا یک امر معمول است بگونه مثال پرنس هاری، شهزاده بریتانیایی و نواسه ملکه الیزابت به‌خاطر روحیه بخشیدن سربازان بریتانیایی در افغانستان، چند بار در میدان جنگ در ولایت هلمند حضور یافته و در کنار نیرو های کشور اش رزمیده است.

شماری از شهروندان کشور نیز به شدت انتقاد کرده می‌گویند اگر روزانه صدها جوان افغان کشته شود فرقی به سران حکومت ندارد زیرا به گفته آنان عزیزان شان کشته نمی‌شود.

او افزود:

"شیر افغان شیرزی هستم، متأسفانه از اراکین بلند پایه دولت فامیل هایشان اینجانیست و پروایی بچه بیگانه را چه دارد و اگر روزانه هزار نفر کشته شود به اینها بی‌تفاوت است. "

محمد شفیع هستم، فرزندان رهبران حکومت در خارج هستند و از دل ملت آن‌ها بی‌خبر اند، زمانی‌که یکی از فرزندان خودشان اینجا کشته شود باز از دل مردم می‌آیند."

شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که فرزندان رئیس جمهور چندین بار به کشور آمده‌اند.

شهروندان کشور تأکید دارند، اگر رهبران حکومت می‌خواهند صداقت شان‌را نسبت به خدمت به وطن نشان بدهند، باید خانواده‌های شان‌را به افغانستان انتقال دهند، در غیر آن مردم هیچ زمانی به اینها باورمند نخواهند شد.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG