لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۷ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۵:۵۱

مقامات: شیوع انفلوانزای مرغی در هرات زنده‎گی مردم را تهدید می‎کند


مسئولان در وزارت زراعت و مالداری افغانستان می‎گویند شیوع انفلوانزای مرغی در ولایت هرات زنده‎گی مردم را به شدت تهدید می‎کند.

مقامات مقامات هرات می‎گویند که ۱۳۳هزار بال مرغ بخاطر آلوده شدن به ویروس انفلوانزای مرغی از بین رفته و فارم داران از این بابت حدود یک میلیون دالر امریکایی متضرر شده‎اند.

جهانگیر میاخیل، رئیس عمومی مالداری و صحت حیوانی وزرات زراعت و مالداری افغانستان روز یکشنبه در یک نشست خبری به خبرنگاران هرات گفت بخاطر جلوگیری از شیوع این ویروس فارم‎های مرغداری در ولایات مختلف افغانستان را قرنطین کرده‎اند.

یک فارم مرغ داری
یک فارم مرغ داری

او افزود:

"ما نگران شیوع بیشتر این مریضی هستیم. ویروس هنوزهم وجود دارد و قرنطینه در تمام کشور وضع شده‎است؛ چون یگانه و ارزان‌ترین راه‌حل این است که قرنطینه و مریضی را کنترول کنیم."

حدود سه هفته می‎شود که مسئولین هرات اعلام کرده‎اند که ویروس انلفوانزای مرغی در این ولایت مثبت تشخیص شده‎است.

عبدالصبور رحمانی رئیس زراعت و مالداری هرات می‎گوید این ویروس در دیگر فارم‎های مرغداری در حال گسترش می‎باشد.

او افزود:

"تا به امروز تمام مرغ‎های سیزده فارم در ولایت هرات منهدم شده که مجموعا مرغ‌های آنان ۱۳۳ هزار مرغ بر اساس آمار ریاست زراعت از بین رفته‎است."

گفته شده‎است که این ویروس از طریق انتقال مرغ‎های آلوده به انفلوانزای مرغی از ایران وارد هرات شده‎است.

ضیاالحق رحمانی مسئول اتحادیه فارم‎های مرغداری در هرات می‎گوید شیوع این ویروس بیش از یک میلیون دالر امریکایی به فارم داران مرغداری در هرات ضرر رسانده‎است.

رحمانی: ۱۳ فارم تا اکنون متضرر شده‌اند.
رحمانی: ۱۳ فارم تا اکنون متضرر شده‌اند.

او افزود:

"فارم‌دارانی‌که تا اکنون متضرر شده، سیزده فارم است و اگر جمع کنیم بیش از یک میلیون دالر از این ناحیه متضرر شده‌اند."

در سال‎های اخیر فارم‎های زیاد مرغداری درهرا ت ایجاد شده‎اند.

مسئولین اتحادیه فارم‎های مرغداری هرات ادعا می‎کنند که این فارم‎ها قادر بوده‎اند تا تمام گوشت و تخم مرغ مورد نیاز بیشترولایات افغانستان را آماده سازند.

یکی از مسئولین اداره محلی هرات که خواست نام آن گفته نشود به رادیو آزادی گفت که ایران قصدا مرغ‎های آلوده به انفلوانزای مرغی را وارد هرات کرده تا جلو رشد فارم‎های مرغداری در این ولایت را بگیرد.

با این حال رئیس عمومی مالداری وصحت حیوانی وزرات زراعت و مالداری می‎گوید که انفلوانزای مرغی در ولایات لوگر، کنر، خوست و میدان وردک نیز شایع شده‎است.

گزارش: شاه پور صابر-هرات

XS
SM
MD
LG