لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۴ حوت ۱۳۹۷ کابل ۰۳:۰۳

ادامه اختلاف‎ها در حکومت با انتقادات برخی وکلا و چهره‎های سیاسی روبه‌رو شد


اعتراف به عدم تحقق وعده‎های‎که رهبران حکومت وحدت ملی در زمان مبارزات انتخاباتی‌شان به مردم سپرده بودند و ادامه اختلاف‎ها، حالا با انتقادهای از سوی شماری از اعضای هیئت اداری ولسی جرگه و چهره‎های سیاسی نیز روبه‎رو شده‎اند.

شماری از اعضای هیئت اداری ولسی جرگه و چهره‎های سیاسی می‎گویند، ادامه اختلاف‎ها و شکاف‎های عمیق سیاسی در حکومت پیامد خوبی به همراه نخواهد داشت.

عرفان‌الله عرفان منشی ولسی جرگه امروز «۱۶ دلو ۱۳۹۶» به رادیو آزادی می‎گوید، اعتراف حکومت بر این‎که در وعده‎هایش برای مردم ناکام بوده‎است می‎رساند که ادامه اختلاف‎ها در نظام مانع تحقق این وعده‎ها شده‎اند.

عرفان می‎گوید، اکنون که بیشتر از سه سال از ایجاد حکومت می‎گذرد رهبران حکومت تازه متوجه کاستی‎ها و ناکارایی‌هایشان شده‎اند.

عرفان: رهبران بعد از سه سال متوجه کاستی‌هایشان شده‌اند.
عرفان: رهبران بعد از سه سال متوجه کاستی‌هایشان شده‌اند.

به‌گفته او در این چند سال رهبران حکومت وحدت ملی بیشتر از عملی‌سازی وعده‌هایشان برای مردم، درگیر اختلاف‎های سیاسی بوده‎اند.

او افزود:

"کمی و کاستی‎های در حکومت وجود دارد و چیزی که حالا مطرح می‎شود، از روز اول که حکومت وحدت ملی تشکیل شد متأسفانه این موارد وجود داشته و هر کسی تلاش کرده امتیاز بیشتری از حکومت بگیرد. این موضوع در کنار این‎که از نگاه حیثیتی و جایگاه حکومت را متضرر ساخت، اذهان مردم نیز نسبت به حکومت کاسته می‎شود."

این انتقادها پس از آن مطرح می‎گردند که یک روز پیش از این عبدالله عبدالله رئیس اجرائیۀ افغانستان در مراسم معرفی فضل‌الدين عيار به‌حيث والى جدید ولايت پروان گفته‎است که حکومت در تحقق وعده‎‏هایش به مردم ناکام بوده‎است.

آقای عبدالله بر این‎که عدم تحقق این وعده‎ها سبب ایجاد فاصله مردم از حکومت شده نیز اشاره کرده‎است.

در کنار این، رئیس اجرائیه حکومت به چالش‎های برخاسته از تطبیق نشدن مفاد توافق‌‌نامه سیاسی میان خودش و رئیس جمهور غنی نیز اشاره کرده و گفته‎است که ادامه سیاست انحصار گرایانه، وضعیت افغانستان را از این هم بدتر خواهد کرد.

آقای عبدالله به جزئیات این موضوع نپرداخته‎است، اما پیش از این و در دیداری که با هیئت شورای امنیت سازمان ملل در کابل داشته شکایت‌اش را در پیوند به تمرکز و انحصار قدرت در کابل با این هیئت در میان گذاشته‎است.

خواستیم دیدگاه ریاست جمهوری را نیز در این باره داشته باشیم، اما سرپرست دفتر سخنگوی رئیس جمهور از صحبت در این باره خودداری کرد.

با این همه، پیش از این نیز بحث اختلاف‎ها در حکومت موضوعی بوده که شماری از مقام‎های ارشد حکومتی نیز به آن پرداخته بوده‎اند، یعنی عبدالرشید دوستم یکی از این چهره‎ها است که موجودیت اختلاف‎ها و تلاش برای انحصار قدرت را در حکومت یکی از علت‎های نا رضایتی‌هایش خوانده بوده‎است.

در این میان، ولی مسعود یکی از چهره‎های سیاسی می‎گوید، اختلاف نظرها تنها میان دو رهبر حکومت وحدت ملی نه، بلکه در تمامی بخش‎های حکومت وحدت ملی وجود دارد.

ولی مسعود
ولی مسعود

آقای مسعود یکی از علت‎های عملی نشدن وعده‎های رهبران حکومت را در بیشتر از سه سال گذشته، درگیر بودن این مقام‎ها بر سر تقسیم قدرت می‎خواند.

وی افزود:

"تا حالا این‎ها مؤفق نشده‎اند که تفاوت‎های خود را مدیریت کنند و یک دیدگاه واحد برای افغانستان بسازند تا از این بن بست بیرون شوند، دولت موجود از ذهنیت قبلی بیرون شوند و بتوانند اختلاف‎ها را رفع و به مردم خدمت کنند. این‎ها ناکام استند مردم نمی‎توانند توقع کنند و نه این‎ها به مردم وعده داده می‎توانند. در واقع این حکومت به فروپاشی سیاسی می‎رسد، قطعاً باید یک فکر تازه در این باره بکنند."

آقای مسعود تأکید می‎ورزد که اگر این خلاها و شکاف‎ها در حکومت وحدت ملی پر نشوند، مردم بیشتر از حکومت فاصله گرفته و سبب فروپاشی نظام خواهد شد.

وی پیشنهاد می‎کند که برای جلوگیری از بیشتر شدن بی‌باوری‎های مردم نسبت به حکومت، دست درازی‎های کشورهای بیرونی و پیامدهای بدتر از این، باید رهبران حکومت وحدت ملی به مسایل بزرگی چون تأمین امنیت، آوردن صلح و مسایل زیربنایی و اقتصادی توجه کنند.

گزارش: نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG