لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۷ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۴۴

عبدالبصیر قادری: هشت موتر گندم کمک شده هند در شاهراه هرات-غور ربوده شده‎اند


برخی از اعضای شورای ولایتی غور به رادیو آزادی می‎گویند هشت موتر گندمی که از سوی هند به افغانستان کمک شده‎اند و از ولایت هرات به غور انتقال داده می‎شدند از سوی ملا مصطفی یکی از قوماندانان غیر مسئول و مولوی احمد شاه معاون نام نهاد طالبان در غور در منطقه کمنج ولسوالی شهرک ربوده شده‎اند.

عبدالبصیر قادری یک عضو شورای ولایتی غور با متهم نمودن اداره محلی در تأمین امنیت می‎گوید که قرار است این مقدار مواد که از سوی این افراد ربوده شده‎اند در بدل سلاح و تجهیزات نظامی به فروش برسند.

آقای قادری می‎گوید:

"این مواد که ربوده شده همه در بدل تجهیزات نظامی به فروش می‎رسند و بعداً یا بالای ولسوالی شهرک یا تولک و یا هم در تیوره به مصرف می‎رسد. اگر واقعیت را بگویم این است که اصلاً حکومت وجود ندارد در غیر آن باید حداقل مصونیت کمک‎های غذایی تضمین شود تا به غور برسند."

با این حال عبدالحی خطیبی سخنگوی والی غور تنها ربودن چهار موتر را تأیید می‎کند و می‎گوید که تلاش‎ها برای برگشتاندن این موترها جریان دارند.

او افزود:

"بر اساس گزارش‎های‎که از مسئولین نظامی به ما رسیده چهار موتر از مسیر شاهراه برگردانده شده و تصامیم اتخاذ شده که به‌زودی رها شوند."

مسئولین در اداره مهاجرین و عودت کننده‎های غور از نبود امنیت در مسیر شاهراه غور-هرات نگران هستند.

به‌گفته آنان غوری‎های همواره مواد مورد نیاز شان را از ولایت هرات تأمین می‎کنند و بیشتر مساعدت‎ها نیز از هرات وارد غور می‎شوند و در صورت عدم امنیت در این مسیر مشکلات فراوان دامن‌گیر مردم خواهد شد.

یک خانه معمولی در غور
یک خانه معمولی در غور

عبدالرؤف غفوری رئیس مهاجرین غور به رادیو آزادی می‎گوید که این مواد می‎توانست مشکلات بسیاری از بی‎جا شده‎های را که از خشک سالی و نا امنی به مرکز غور بی‎جا شده‌اند، حل نماید.

او افزود:

"بسیاری از عرایضی‎که به ما می‎رسد نوشته‎است که مشکلات خشک سالی مجبور کرده تا مردم مناطق‌شان را ترک کنند و این مواد می‎توانست حد اقل گوشه از مشکلات را بگیرد. امیدوار هستیم تا این مشکل به‌زودی حل شود که تا حد اقل در کاهش مراجعین بی‎جا شده ما را کمک کنند."

این مواد پس از آن از سوی مخالفین در مسیر شاهراه ربوده شده‎است که به باور مسئولین بیشتر از ۵۰ درصد باشنده‎های این ولایت به دلیل خشک‌سالی و نا امنی نیاز به کمک دارند.

گزارش: قدیر غفوری

XS
SM
MD
LG