لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۷ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۵:۴۲

گلوبل وایسز: نقیب! از خونت انقلاب برپا شد!


  • دیجیتل ژورنال

نشریه دیجیتل ژورنال، در مورد چگونگی وضعیت امنیتی افغانستان در سال ۲۰۱۸ میلادي مقاله نشر کرده و در بخش آن آمده‎است:

"با آن‎که جنرالان امریکایی متیقن اند که امسال بازی در میدان جنگ در افغانستان تغییر می‎کند و طیارات جنگی آن‎ها بدون خستگی به بمبارد کردن مراکز گروه‎های افراطی مسلح ادامه داده‎اند، تعدادی هشدار می‎دهند که این نبرد ۱۶ ساله به بن بست خونبار تبدیل شده‎است."

دیجیتل ژورنال به نقل از لانس بنچ، برید جنرال نیروهای هوایی امریکا که قومانده عملیات هوايي اردوی ایالات متحده در افغانستان را به عهده دارد، نوشته کرده که "پالیسی جدید ما بازی در میدان نبرد را عوض کرده و طالبان بدون شک این تغییر را احساس کرده‎اند."

این جنرال بلند رتبه امریکایی با اشاره به استراتژی جدید حکومت دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا، برای افغانستان گفته‎است که "ما دستکش‎های خود را کشیده‎ایم و امسال بازی را عوض می‎کنیم."

سیاست جدید ایالات متحده در قبال افغانستان، به نیروهای امریکایی در مورد عملیات هوایی بالای پناهگاه‎های طالبان مسلح و لابراتوارهای تولید مواد مخدر دست باز داده داده‎است.

اما به نوشته نشریه دیجیتل ژورنال، در سال‎های قبل میدان نبرد با رسیدن زمستان طاقت فرسا در افغانستان، سرد می‎شد، ولی امسال گروه داعش و طالبان مسلح حتی در ماه‎های زمستان نیز به حملات‌شان ادامه داده‎اند.

  • گلوبل وایسز

"نقیب! از خونت انقلاب برپا شد!"

عنوان یک مقاله‎ای نشریه گلوبل وایسز در مورد احتجاج صلح‌آمیز پشتون‎های پاکستان است.

پشتون‎های پاکستان که اکثراً مورد تمسخر قرار گرفته‎اند و استعداد شان در نظر گرفته نشده‎است.

احتجاج پشتون‎ها "یا پشتون لانگ مارچ" که اساساً در مخالفت با قتل نقیب‌الله محسود، یک باشنده شهر کراچی مرکز ایالت سند پاکستان در عملیات پولیس آغاز شده بود، موارد دیگر قتل‎های عمدی و غیر قانونی پشتون‎ها در پاکستان را نیز مورد توجه قرار داد.

اعتراض صلح‌آمیز پشتون‎ها به روز شنبه بعد از آن‎که حکومت پاکستان وعده کرد که تمام خواسته‎های احتجاج کننده‎ها را عملی می‎کند، موقتاً متوقف شد.

نماینده‎گان اعتراض کننده‎ها گفته‎اند، اگر حکومت در یک ماه به وعده‎اش عمل نکند، دوباره به اسلام‌آباد سرازیر خواهند شد.

به نوشته گلوبل وایسز، با آن‎که پشتون‎ها ۱۵ فیصد نفوس پاکستان را تشکیل می‎دهند، اکثراً در شرایط بسیار بدی زنده‎گی می‎کنند.

آن‎ها اگر از یک طرف در اثر حملات تروریستی سخت آسیب دیده‎اند، از عملیات نظامی اردوی پاکستان بر ضد تروریزم، مخصوصاً در مناطق قبایلی، شدیداً داغدار شده‎اند.

پشتون‎های پاکستان که اکثراً مورد تمسخر قرار گرفته‎اند و استعداد شان در نظر گرفته نشده‎است، بالاخره می‎خواهند که در فضای عاری از تعصب و تفرقه قومی زنده‎گی کنند.

XS
SM
MD
LG