لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۴ حوت ۱۳۹۷ کابل ۰۳:۲۷

دنیا: پاکستان می‎خواهد افغانستان را به شکل مستعمره تحت کنترول قرار دهد


روزنامه‎های چاپ امروز کابل در مورد کشیده‎گی‎ها میان ارگ و عطا محمد نور والی اسبق بلخ و برخی مسایل دیگر تبصره و مقاله‎های شان را نشر کرده‎اند.

  • ویسا

روزنامه ویسا در سرمقاله‎اش با اشاره به تنش‎ها میان عطا محمد نور والی سابق بلخ و ارگ ریاست جمهوری نوشته‎است که در این موضوع خارجی‎ها بازی دوگانه را به پیش می‎برند.

این روزنامه به نقل از نماینده‎های حزب جمعیت نوشته‎است که مرحله دهم گفت‎وگوها میان آنان و ارگ نیز بی‌نتیجه بوده و آقای نور هشدار راه اندازی اعتراضات مدنی را نیز داده‎است.

سرمقاله‌نویس به این باور است که در مسئله ارگ و عطا محمد نور حکومت و حزب جمعیت هر دو اعتبار شان را نزد مردم از دست می‎دهند چون به‌گفته این روزنامه، حکومت ناتوان نشان داده می‎شود و حزب جمعیت نیز طوری تعریف می‎شود که گویا به‌خاطر منافع شخصی‌اش به منافع ملی، قانون اساسی و نظام متعهد نیست.

روزنامه در ادامه بحث نوشته که در این بازی سیاسی جاری، منافع چند چهره محدود محفوظ خواهد ماند، اما مردم در مجموع طرف بربادی سوق داده می‎شود.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد نیز با اشاره به تنش‎های سیاسی میان عطا محمد نور و ارگ درخواست نموده که این موضوع باید با در نظرداشت قانون و منافع ملی هرچه زودتر حل شود.

روزنامه نوشته‎است که عطا محمد نور روز گذشته به حامیانش گفته که به هدف رسیدن به خواست‎های مشروع حزب جمعیت در ۱۶ ولایت افغانستان اعتراضات مدنی را راه اندازی خواهد کرد.

روزنامه در ادامه نوشته‎است که اکنون برای حل این تنش، زلمی خلیل‌زاد سفیر پیشین امریکا در افغانستان نیز به کابل آمده‎است.

  • دنیا

روزنامه دنیا، در یک مطلب ویژه به نقل از زلمی خلیل‌زاد سفیر پیشین امریکا در افغانستان نوشته که پاکستان می‎خواهد تا از هر راه ممکن راه پیشرفت افغانستان را بگیرد و به شکل یک کشور مستعمره افغانستان را تحت کنترول خودش قرار دهد.

پاکستان می‎خواهد تا تصامیم بزرگ افغانستان به خواست آن کشور گرفته شود.

روزنامه همچنان به نقل از آقای خلیل‌زاد نوشته‎است که پاکستان می‎خواهد تا تصامیم بزرگ افغانستان به خواست آن کشور گرفته شود.

مسدود کردن کمک‎ها بر پاکستان، شامل ساختن نام افرادی در لیست سیاه که در کابل حملات را انجام می‎دهند، حمله بر پناهگاهای تروریستان در پاکستان و دانستن پاکستان به‌عنوان کشور حامی تروریزم از پیشنهادات زلمی خلیل‌زاد است که روزنامه آن را در این مطلب ویژه‎اش جا داده‎است.

این روزنامه با اشاره به تلاش‎های اخیر کابل و اسلام‌آباد برای صلح به نقل از آقای خلیل‌زاد نوشته که هنوز هم در سیاست پاکستان تغییر نیامده‎است.

XS
SM
MD
LG