لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۷ دلو ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۳۳

هنوز هم رادیو برای افغان‎ها یک وسیله مهم معلوماتی است


امروز روز جهانی رادیو است، از این روز در حالی در افغانستان تجلیل می‎شود که هنوز هم رادیو برای افغان‎ها یک وسیله مهم معلوماتی به حساب می‎رود.

هرچند در این اواخر دسترسی مردم به تکنالوژی و رسانه‎های اجتماعی بیشتر شده اما «نی» می‎گوید، در حال حاضر هفتاد درصد مردم این کشور تحت پوشش رادیو اند.

نهاد حمایت از رسانه‎های آزاد یا «نی» می‎گوید، رادیو در حال حاضر جایگاه خاص در میان مردم دارد و بسیاری‎ها از این طریق معلومات به دست میاورند.

مجیب خلوتگر رئیس اجرائیوی این نهاد روز سه شنبه «۲۴دلو۱۳۹۶» به رادیو آزادی گفت، مردم افغانستان به گونه وسیع از رادیو به عنوان یک وسیله کسب معلومات و سرگرم کننده استفاده می‎کنند.

مجیب خلوتگر
مجیب خلوتگر

او افزود:

"رادیو هنوز هم در میان مردم به گونه خاص جایگاه دارد و مردم از آن به عنوان وسیله کسب معلومات و سرگرمی استفاده می‎کنند، رادیو هنوز هم در شهرها و مناطق دور دست یک وسیله مشهور و مهم دست رسی به معلومات است."

آقای خلوتگر می‎گوید، در حال حاضر بیش از هفتاد درصد مردم تحت پوشش رادیو، چهل درصد تحت پوشش تلویزیون‎ها و حدود ده درصد دیگر تحت پوشش رسانه‎های چاپی قرار دارند.

بر اساس معلومات اخیر وزارت مخابرات و تکنالوژی افغانستان بیش از ۳۰۰ شبکه رادیویی در افغانستان جواز فعالیت به دست آورده‎اند که از این میان در حال حاضر ۲۲۰ رادیو فعال اند.

از سوی دیگر یک گزارش نهاد حمایت از رسانه‎های آزاد افغانستان «نی» می‎رساند که در چند سال اخیر نزدیک به ۱۰۰ رسانه به نسبت مشکلات امنیتی و مالی بسته شده‎اند.

بر اساس برخی گزارش‎ها، رادیو برای اولین بار در زمان غازی امان الله خان در افغانستان به نشرات آغاز کرد.

قابل یاد آوری است که تلاش‎ها برای ساختن رادیو از قرن هجده آغاز شد و در سال ۱۹۱۰ نشرات رادیویی در کشورهای انگستان، فرانسه و هنگری به گونه ابتدایی آغاز شد و اما در سال ۱۹۲۰ میلادی نشرات رادیوها به گونه منظم و وسیع شروع شدند.

در حال حاضر با وجود پیشرفت در بخش تکنالوژی، انترنت، تلویزیون و شبکه‎های اجتماعی، دیده می‎شود که رادیو جای خود را حفظ کرده و حتا در کشورهای پیشرفته از رادیو به عنوان وسیله سرگرم کننده، تفریح و کسب معلومات استفاده می‎شود.

در همین حال انتونیو گوترش سرمنشی سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی رادیو گفته‎است، در جهان مردم به اندازه رادیو به هیچ رسانه دیگر دست رسی ندارند.

آقای گوترش گفته‎است، رادیو سبب تقویت و همبستگی جوامع می‎شود که صدای مردم محروم و جامعه را انعکاس می‎دهد.

در همین حال وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان می‎گوید، با توجه به امکانات موجود در کشور و این‎که افغانستان یک کشور سنتی است، رادیو برای افغان‎ها یک اهمیت خاص دارد.

استدیوی رادیو آزادی
استدیوی رادیو آزادی

صابر مهمند سخنگوی این وزارت در این باره به رادیو آزادی گفت:

"رادیو هنوز هم در افغانستان و برخی کشورهای دیگر در قطار اول رسانه‎ها قرار دارد، به گونه خاص در کشورهای روبه انکشاف و افغانستان مردم به اندازه ی به رادیو دست رسی دارند که به رسانه‎های چاپی و تصویری دسترسی ندارند."

آقای مهمند می‎گوید، این‎که سطح سواد در افغانستان پاین است و دسترسی مردم به برق نیز بیشتر نیست، بسیاری مردم برای به دست آوردن معلومات از رادیو استفاده می‎کنند.

سیزدهم فبروری هر سال در جهان به عنوان روز جهانی رادیو تجلیل می‎شود و این روز چهار سال پیش از سوی سازمان یونسکو به نام روز جهانی رادیو مسمی شد.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG