لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۲۲ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۵۰

ارگ: اعطای بورسیه‌های تحصیلی پاکستان به افغان‌ها فصل جدید روابط دو کشور است


حکومت افغانستان در پیوند به افزایش شمار بورسیه‌های تحصیلی از سوی پاکستان می‌گوید، این اقدام می‌تواند فصل جدید در روابط دو کشور را باز کند.

در حالی‌که افغانستان و پاکستان روابط تیره‌تر را تجربه می‌کنند، اما اسلام‌آباد به تازه‌گی شمار بورسیه‌های تحصیلی به جوانان افغان را دو برابر کرده‌است.

حکومت افغانستان از این اقدام پاکستان استقبال می‌کند.

دواخان مینه پال
دواخان مینه پال

دواخان مینه پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری به رادیو آزادی چنین گفت:

"این اقدامات می‌تواند فصل جدید را در روابط دو کشور باز کند، هر کسی‌که با حکومت افغاستان خواستار روابط نیک باشد، ما از آن قدردانی می‌کنیم."

این در حالیست که روز گذشته ممنون حسین رئیس جمهور پاکستان در یک نشستی با جوانان افغان و پاکستانی گفته است که شمار بورسیه‌های تحصیلی به افغان‌ها را از ۳۰۰۰ به ۶۰۰۰ افزایش می‌دهد.

رئیس جمهور پاکستان گفته است که شمار بورسیه‌های تحصیلی به افغان‌ها را از ۳۰۰۰ به ۶۰۰۰ افزایش می‌دهد.

بر اساس گزارش‌ها، برای اولین بار پاکستان در سال ۲۰۱۰ میلادی برنامه بورسیه تحصیلی را برای افغانستان فراهم کرد و از آن به بعد، ۲۹۱۲ بورسیه تحصیلی برای محصلین افغان در رشته‌های طب، انجنیری، علوم کمپیوتری، بانکداری و مالی، مساعد شده‌است.

در سال ۲۰۱۶ هم پاکستان اعلام سه هزار بورسیه تحصیلی برای افغانستان را کرد و سرتاج عزیز مشاور خارجی صدراعظم پاکستان در کنفرانس بروکسل گفته بود که مصارف مالی این بورسیه‌ها از بستۀ کمکی ۵۰۰ میلیون دالری پاکستان تمویل خواهد شد.

اما به‌دنبال آن، رئیس جمهور غنی در یک سخنرانی در هند، کمک ۵۰۰ میلیون دالری پاکستان را رد کرد.

از سوی هم وزارت تحصیلات عالی افغانستان می‌گوید که توقع دارند مسایل سیاسی بالای روابط اکادمیک دو کشور تأثیر نگذارد.

عارفه پیکار سخنگوی این وزارت چنین گفت:

"از نگاه قانون نه افغانستان و نه پاکستان حق دارند تا اهداف سیاسی را در نهادهای اکادمیک پیاده کنند، امیدواریم که بورسیه‌های بر اساس روابط اکادمیک دو کشور باشد نه بر اساس تیره‌گی یا روشنایی روابط دو کشور."

وی می‌گوید هنوز وقت است که در مورد این اقدام پاکستان بحث کند، زیرا به‌گفته وی در گذشته پاکستان به وعده‌هایش در این زمینه عمل نکرده و همچنان اعتبار اکادمیک این پوهنتون‌ها هنوز روشن نیست.

در همین حال شماری از کارشناسان سیاسی از جمله یونس فکور می‌گوید که این اقدامات پاکستان نمایشی و فریبنده‌است.

به‌گفته وی، تا زمانی‌که مشکلات بزرگ میان دو کشور حل نشود، سایه سیاست در همه عرصه‌ها تأثیرگذار خواهد بود.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG