لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۲۲ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۵۵

موجودیت ۱۱ نوع حیات وحش دیگر نیز در افغانستان تائید شد


اداره ملی حفاظت از محیط زیست افغانستان در کنار تجلیل از روز جهانی حیات وحش موجودیت ۱۱ نوع حیات وحش دیگر را در کشور تأیید کرد.

رئیس این اداره گفت که قبل از این بیش از ۱۰۰ نوع حیات وحش را در سه لیست تصدیق کرده بودند، اما بررسی‎های اخیر این رقم را بیشتر نشان داده‎است.

این اداره می‎گوید نا امنی، نبود محیط مناسب برای مصونیت نسل حیات وحش، شکار غیر قانونی و قاچان آنان از مواردی اند که زنده‎گی حیات وحش را در این کشور با خطر روبه‌رو کرده‎است.

باغ وحش کابل
باغ وحش کابل

شاه زمان میوندی رئیس اداره ملی حفاظت از محیط زیست افغانستان روز دوشنبه «۱۴ حوت ۱۳۹۶» حین تجلیل از روز جهانی حیات وحش در کابل در یک نشست خبری گفت که افغانستان از لحاظ داشتن حیات وحش نادر، یک کشور غنی خوانده می‎شود.

وی تأکید کرد که حکومت، ارگان‎های مربوط، مؤسسات داخلی و خارجی، مردم و تجاران باید برای گسترش و مصون ساختن نسل حیات وحش توجه جدی کنند.

وی گفت که این اداره در آخرین بررسی خود موجودیت ۱۱ نوع حیات وحش دیگر را تصدیق کرده و آن را قابل نگهداری می‎داند.

آقای میوندی می‌گوید:

"اداره ملی حفاظت از محیط زیست قبل از این حیات وحش را که وضعیت‌شان خوب معلوم نمی‎شود سه بار بررسی کرده و ۱۳۸ نوع حیات وحش را شامل لیست کرده‎است و امروز ۱۱ نوع حیات وحش را که زنده‎گی‌شان قابل نگرانی است در لیست حیات وحش نگهداری شده اضافه کرد که تعداد مجموعی آن به ۱۴۹ نوع افزایش یافته‎است."

آقای میوندی گفت که نگهداری، پرورش، گسترش و مصونیت حیات وحش جدید ضروری بوده و در میان این‎ها دو نوع پستان‌دار، سه نوع خزنده، دو نوع پرنده، یک نوع نبات و دو نوع ماهی شامل می‎باشند.

مسئولان اداره ملی حفاظت از محیط زیست در حالی از نگهداری، پرورش، گسترش نسل و مصونیت حیات وحش در کشور سخن می‎گویند که پیش از این برخی از باشنده‎گان ولایات غربی کشور شکایت کرده‎اند که در دشت‎ها و مناطق دور دست کندهار، فراه و برخی ولایات دیگر برعلاوه شکارچیان داخلی شماری از شکارچیان خارجی نیز دیده شده‎اند که حیات وحش را به شکل غیر قانونی شکار کرده‎اند.

کارشناسان می‎گویند در کنار نا امنی، شکار غیر قانونی حیات وحش مشکل بزرگ دیگریست که نسل آن‎ها را کاهش داده‎است.

پلنگ برفی
پلنگ برفی

غلام رسول صمدی یکی از این کارشناسان در مورد به رادیو آزادی گفت:

"جنگ وخشکسالی بالای آنان تأثیر منفی گذاشته‎است و آنان در حالت انقراض و کم شدن استند، در مناطق که این حیوانات گشت‌وگذار می‎کنند باید نگهداری شوند و قوانینی را که دولت در خصوص شکار دارد باید نظارت شود که کسی آن‎ها را شکار نکند."

اداره ملی حفاظت از محیط زیست افغانستان می‎گوید که در حال حاضر، بند امیر، واخان، شاه فولادی و قول آب چکان در کابل مناطقی اند که برای زنده‎گی حیات وحش جای مناسب می‎باشند.

اما غلام رسول صمدی تأکید می‎کند که هر گاه حکومت برای مصونیت و گسترش نسل حیات وحش مناطق طبیعی را نگهداری کرده نمی‎تواند باید مناطق مصنوعی را ایجاد کند.

در این حال اداره ملی حفاظ از محیط زیست می‎گوید که برای کاهش این گونه مشکلات پلان‎های را ترتیب کرده و در برخی مناطق در حال تطبیق می‎باشد.

گزارش: جاوید حسن‌زاده

XS
SM
MD
LG