لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۸ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۷:۵۰

حکمت خلیل کرزی: خواست‎های مشخص اسلام‎آباد از کابل قابل بحث و گفتگو اند


معین سیاسی وزارت خارجه افغانستان می‌گوید، اسلام آباد از کابل خواست‌های مشخص دارد که قابل بحث و گفتگو اند.

حکمت خلیل کرزی که برای دیدار رسمی با مقام‌های جمهوری چک در پراگ است، در یک مصاحبۀ اختصاصی به رادیو آزادی گفت، حکومت افغانستان آماده‌است تا با حکومت پاکستان به سطح دو دولت روی خواست‌های مشخص آن‌ها بحث کند.

معین سیاسی وزارت خارجه افغانستان گفت:

"ما در چند سال اخیر به پاکستان به طور متواتر درخواست واضح و روشن را مطرح کرده‌ایم و آن این است که اسلام آباد از دهشت افگنی به‌حیث وسیله استفاده نکند."

حکمت خلیل کرزی گفت، در این ارتباط از پاکستان تقاضا شد تا به سطح دو دولت بنشیند و روی همه مسایل بحث و مذاکره نماید.

این دیپلومات ارشد افغان در مورد خواست‌های پاکستان گفت، اسلام آباد در جریان بحث‌ها خواست‌های خود را با جزئیات مطرح نمی‌کند. اما گفته می‌توانیم، پاکستان خواست‌های مشخص دارد که قابل بحث و گفتگو می‌باشند.

به گفته حکمت خلیل کرزی، پاکستان نسبت به روابط بین افغانستان و هند، نگرانی دارد.

اما پاسخ به این سؤال که آیا پاکستان نمی‌خواهد افغانستان با هند روابط نزدیک داشته باشد؟ گفت:

"آن‌ها به‌طور مشخص نمی‌گویند، اما به وضاحت اظهار می‌نمایند که روابط دو اداره استخباراتی، امنیت ملی و ( راوو RAW) خیلی نزدیک است. قبل از این می‌گفتند که هند ۱۲ قونسلگری در افغانستان دارد و دیگر بسیار مسایلی اند که حقیقت ندارند. به همین دلیل ما به آن‌ها گفتیم که بیایند و با ما بنشینند."

هر چند آقای کرزی نگفت که پاکستان از آن‌ها در مورد خط دیورند کدام خواستی را مطرح کرده‌است، اما افزود، بحث روی خط دیورند از صلاحیت حکومت افغانستان بالا است، زیرا به گفته وی این مسئله موضوع بحث مردم افغانستان، لویه جرگه و اقوام ساکن در این‌کشور بوده و باید روی آن در یک چوکات بالاتر بحث شود.

حکمت خلیل کرزی: اسلام‌آباد خواهان ادامه مذاکرات با کابل شده‌است
please wait

No media source currently available

0:00 0:10:39 0:00
لینک مستقیم

به گفته آقای کرزی فشارهای بین‌المللی روز افزون بر پاکستان، این امیدها را ایجاد کرده که اسلام آباد در صلح افغانستان همکاری کند.

حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت خارجه افغانستان در بیشتر کنفرانس‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در ارتباط صلح به نماینده‌گی از حکومت، اشتراک کرده‌است.

آقای کرزی اولین مقام بود که رهبری هیئت حکومت افغانستان را در نشست مری در نزدیکی اسلام آباد به میانجی‎گری پاکستان برای گفتگو مستقیم با طالبان، به عهده داشت و دور اول گفتگوهای صلح را به پیش برد.

XS
SM
MD
LG