لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۱۴

روزنامه‌های کابل بیشتر روی اظهارات مقامات حکومتی و رهبران جهادی تبصره نموده‌اند


روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر روی اظهارات مقامات حکومتی و رهبران جهادی پیشین در ارتباط به وضعیت جاری در افغانستان و انتخابات پارلمانی تبصره نموده‌اند.

ویسا

روزنامه ویسا نوشته که مقامات حکومتی و رهبران جهادی پیشین در محافل یاد بود از مارشال محمد قسیم فهیم و عبدالعلی مزاری در مورد کاستی‌ها در نظام افغانستان اعتراف کردند ولی روی عوامل این کاستی‌ها اشاره نکردند.

روزنامه نوشته که در هر دو گردهمایی چند موضوع مهم بود که سخنرانان روی آن صحبت نمودند یکی این‌که مردم هنوز هم نگران اند و دوم این‌که مردم نیاز دارند تا در آرامی و صلح زنده‌گی نمایند.

در ادامه نوشته شده که سخنرانان در مورد اشخاصی‌که به تعصبات قومی و سمتی دامن می‌زنند هم اشاره نموده و تأکید گردیده که نباید به این اشخاص فرصت داده شود.

در روزنامه همچنان نگاشته شده که حالا که در مورد مریضی و مشکلات افغانستان صحبت شد باید در مورد عوامل این مشکلات نیز صحبت شود تا راه حل مناسب برایش جستجو شود.

آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی نوشته که سخنرانان در گرهمایی‌های که به مناسبت سالیاد مارشال فهیم و عبدالعلی مزاری برگذار گردیده بود، عوامل دوام جنگ در افغانستان را دامن زدن به تعصبات قومی و سمتی از سوی اشخاص مغرض عنوان کردند.

روزنامه نوشته که در ظاهر آنان صدای آزادی و رفاه را برای افغانستان بلند می‌کنند ولی در باطن با دامن زدن به این تعصبات سبب می‌شوند که این مشکلات و جنگ دوام پیدا کند.

روزنامه در مطلب تحلیلی جداگانه روی ایجاد نیرو های ملیشه و عواقب آن برای افغانستان تبصره نموده و گفته شده که ایجاد همچو نیرو باعث مشکلات قومی و زبانی و دوام ناامنی‌ها می‌گردد.

و گفته شده که نیاز است تا یک بار دیگر در ارتباط به ایحاد همچو نیرو فکر جدی صورت بگیرد.

هیواد

روزنامه دولتی هیواد با شاره به عوامل دوام جنگ در افغانستان از ایالات متحده امریکا و ناتو خواسته تا بالای کشورهای حامی تروریزم فشار بیشتر وارد نمایند.

روزنامه نوشته که ترویزم به افغانستان از سوی پاکستان وارد می‌شود و اعضای گروه داعش بیشتر شان اتباع پاکستانی هستند و پاکستان انکشاف و پیشرفت در افغانستان را برابر به نابودی خودش می‌داند و به همین منظور کوشش می‌کند تا جنگ در افغانستان دوام پیدا کند.

  • موضوع انتخابات پارلمانی در افغانستان موضوع دیگری مهم است که روزنامه‌ها چاپ امروز کابل در ارتباط به ان تبصره نموده‌اند.

ویسا

روزنامه ویسا از قول نماینده سرمنشی سازمان ملل متحد در مورد انتخابات نوشته که افغانستان آماده‌گی لازم را برای برگزاری انتخابات پیشرو نه‌گرفته است.

افغانستان آماده‌گی لازم را برای برگزاری انتخابات پیشرو نه‌گرفته است.

در ادامه گفته شده که تدامیچی یاماموتو در اظهارات‌اش همچنان یاد آور شده که انتقادات بالای کار کرد کمیسیون سبب شد تا رئیس کمسیون از سمت‌اش استعفأ بدهد.

در ادامه نوشته که این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که یک‌روز قبل رئیس جمهور افغانستان روی استقلالیت کمیسیون انتخابات تأکید کرد و تاکید نمود که حکومت وحدت ملی ملزم است تا تمام امکانات را برای برگزاری انتخابات فراهم نمایند.

آرمان ملی

و روزنامه آرمان ملی نوشته که نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان خواستار برگزاری انتخابات شفاف و به وقت در افغانستان شده‌است.

XS
SM
MD
LG