لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۱ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۰:۰۳

تحقیق: در برخی ولایات کشور حتی یک خبرنگار زن هم فعالیت ندارد


مرکز حمایت از خبرنگاران زن در یک تحقیق تازه دریافته است که در برخی ولایات کشور حتی یک خبرنگار زن هم فعالیت ندارد.

نگرانی‌ها در خصوص خشونت در برابر خبرنگاران زن در افغانستان حرف تازه‌ای نیست، اما مرکز حمایت از خبرنگاران زن می‌گوید که به اساس یافته‌های تازه آنان معلوم می‌شود که کارمندان زن در رسانه‌ها با مشکلات متعددی روبه‌رو می‌باشند.

به اساس تحقیقی که از سوی این مرکز در مدت چهار ماه انجام شده است ۱۳۹۶ کارمند زن در رسانه‌ها با مشکلات امنیتی، اجتماعی و برخوردهای تبیض آمیز روبه‌رو می‌باشند.

فریده نیکزاد مسئول مرکز حمایت از خبرنگاران زن روز شنبه «۲۰ حوت ۱۳۹۶» در یک نشستی در کابل گفت یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد که در ولایات نمیروز، نورستان، ارزگان و کنر خبرنگاران زن فعالیت ندارند.

فریده نیکزاد
فریده نیکزاد

او افزود:

"در برخی ولایات حضور خبرنگاران زن کم‌رنگ است اما در ولایات ارزگان، نیمروز، نورستان و کنر و برخی دیگر به دلایل مختلف اصلاً خبرنگار زن وجود ندارد."

به گفته خانم نیکزاد در این تحقیق با بیش از سه صد مسئول رسانه‌های تصویری، چاپی و نهادهای مصئونیت خبرنگاران و تعداد از کارمندان مصاحبه شده‌است.

این در حالیست که کمیته مصئونیت خبرنگاران هفته گذشته از رفتار تبیض آمیز و آزار و اذیت جنسی در رسانه‌ها ابراز نگرانی کرده بود.

این کمیته به هدف مصئونیت خبرنگاران زن پالیسی جدید را نیز اعلام کرد.

صابر مهمند سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان که در این نشست شرکت داشت ضمن حمایت از این تحقیق گفت که حکومت به آزادی بیان و مصئونیت خبرنگاران متعهد می‌باشد.

در این حال شماری از خبرنگاران زن می‌گویند که برای بهبود وضعیت جاری اگر بجای وعده‌های میان تهی اقدامات عملی صورت نگیرد، ممکن تعداد از زنان خبرنگار وظایف شان‌را ترک کنند.

فیروزه عزیزی خبرگار در این مورد به رادیو آزادی گفت:

"در شرایط کنونی بسیار کمتر خانواده‌ها استند که به دختران شان اجازه می‌دهند تا در رسانه‌ها کار کنند و اگر برای مشکلات موجود در رسانه‌ها اقدامات جدی صورت نگیرد طبعاً که تاثیر بد می‌کند."

درین حال صدیق الله توحیدی رئیس کمیته مصئونیت خبرنگاران افغان به رادیو آزادی گفت که تحقیق مرکز حمایت از خبرنگاران زن اکثراً با واقعیت‌ها استوار است.

به گفته آقای توحیدی هر چند در این تحقیق از تمام خبرنگاران پرسیده نشده‌است اما بیشتر حالت موجود در آن بیان شده‌است که باید حکومت به آن توجه جدی کند.

گزارش: جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG