لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۸ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۸:۲۴

آرمان ملی: منتقد رئیس جمهور معاون اول ولسی جرگه انتخاب شد


روزنامه‌های چاپ امروز دوشنبه «۲۱ حوت ۱۳۹۶» کابل در مورد تنش‌های لفظی میان دو گروه اعضای ولسی جرگه به حمایت و مخالفت از رئیس جمهور و در مورد موقف نامعلوم طالبان در مورد صلح موضوعاتی را منتشر نموده‌اند.

  • آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی در صفحه دومش نوشته که منتقد سرسخت رئیس جمهور به‌حیث معاون اول ولسی جرگه انتخاب گردید.

روزنامه در یک مطلب جداگانه نوشته‌است که همایون همایون حکومت را به مداخله در انتخابات ولسی جرگه به هدف برگزیدن هیئت اداری متهم نموده هشدار داده‌است که با جدیت کامل در برابر این چنین برنامه‌های حکومت خواهد ایستاد.

  • افغانستان ما

روزنامه افغانستان ما، در مطلبی اظهارات نذیر احمدزی را انعکاس داده‌است که برای معاونیت اول ولسی جرگه با همایون همایون رقابت می‌کرد.

روزنامه نوشته‌است که احمدزی هشدار داده‌است که به هیچ‌کس اجازه نخواهد داد تا در برابر رئیس جمهور و مشاور امنیت ملی جبهه ایجاد کند.

به نقل از روزنامه، قبل از این همایون همایون در اظهاراتش بالای رئیس جمهور، مشاور امنیت ملی و برخی مقامات دیگر انتقاد کرده‌است.

اوت لوک

روزنامه اوت لوک نوشته‌است که پس از تنش‌های لفظی میان همایون همایون و نذیر احمدزی، محافظین هر دو طرف در محوطه شورای ملی دست به فیر اسلحه زده‌اند.

اما روزنامه به نقل از برخی دیگر وکلا نوشته‌است که به‌جای ایجاد این چنین جنجال‌ها باید همه دست به دست هم داده برای تأمین منافع ملی، اتحاد ملی و آوردن صلح و ثبات کار کنند.

مخالفت گروه طالبان به برگزاری نشست علما در اندونیزیا نیز سرخط‌‌های مهم روزنامه‌های کابل را تشکیل داده‌است.

  • ویسا

روزنامه ویسا در رابطه به پاسخ رد طالبان به نشست اندونیزیا سؤال کرده‌است که "چرا به تلاش‌های صلح جواب رد؟"

روزنامه نوشته است که گروه طالبان در ۱۹ ماه حوت با نشر اعلامیۀ نشست اندونیزیا را رد کرد و از کشور‌های اسلامی خواست تا در آن اشتراک نکنند.

روزنامه نوشته‌است که ممکن نشست اندونیزیا در روزهای نزدیک برگزار شود و نماینده‌های کشور‌های اسلامی نیز در آن اشتراک کنند، اما موقف طالبان قابل نگرانی است.

در روزنامه آمده‌است که ممکن در این نشست در مورد حملات انتحاری و انفجارات نیز بحث‌های صورت گیرند و در مورد آن موقف کشورهای اسلامی روشن گردد.

  • هیرت آف اشیا

روزنامه هیرت آف اشیا نیز در مطلبی نوشته‌است که روند صلح افغانستان نیاز به حمایت صادقانه دارد.

روزنامه نوشته‌است که در نشست دوم پروسه کابل رئیس جمهور طرح صلح را پیشنهاد کرد که از سوی تعداد کشورها مورد پشتیبانی قرار گرفت، اما اکنون خواست زمان این است که این کشور‌ها عملاً برای حمایت از این طرح اقدام کنند.

  • مسیر

روزنامه مسیر هم با اشاره به بحث روز گذشته مشرانوجرگه که در آن از طرح صلح حکومت استقبال شد نوشته که اعضای این جرگه از طالبان خواستند تا صدای صلح را بلند کنند.

روزنامه نوشته‌است که مشرانو جرگه در حالی این خواست را مطرح کرده‌است که طالبان تا کنون در مورد این طرح حکومت پاسخ رسمی نداده‌اند.

در ادامه مطلب آمده‌است که یکی از اعضای جرگه از طالبان خواست تا در مورد طرح صلح حکومت درست فکر کرده و پاسخ مثبت بدهند.

XS
SM
MD
LG