لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۴ حمل ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۰۸

تبصره نشریه‌های یو.اس.ای تودی و دیلی بیست در مورد افغانستان


  • یو اس ای تودی

روزنامه یو اس ای تودی در شماره اخیرش به وضعیت افغانستان و توجه امریکا به آن پرداخته‎است.

کارمن جنتل Carman Gentile نویسنده این مطلب نوشته‎است، با گذشت هفده سال از طولانی ترین جنگ در تاریخ امریکا، افغانستان هنوز هم با خشونت‎ها روبروست و هزارها تن سالانه در این کشور کشته و زخمی می‎شوند که در جمع آن‎ها شماری از نیروهای امریکایی نیز شامل می‎باشند.

به باور نویسنده، قانونگذاران در واشنگتن بعضاً وضعیت افغانستان را به بحث می‎گیرند اما این بحث‎ها برای آوردن تغییر در وضعیت آن کشور بسنده نیست.

آقای جنتل در مطلبش همچنان نوشته‎است، برای قانونگذاران امریکایی هیچ اقدام در مورد افغانستان که به ثبات سیاسی این کشور کمک کند وجود ندارد.

جنتل در ادامه نوشته‎است، اگر یکی از آن‎ها خواهان خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان شود همیشه به عنوان قانون گذاری یاد خواهند شد که در بخش تروریزم ضعیف تر است.

روزنامه مذکور در ادامه همچنان نوشته‎است، قصر سفید اخیراً دستور داد تا چند هزار نیروی اضافی به افغانستان فرستاده شود.

به باور روزنامه، این اقدام امریکا با در نظر داشت حملات خونین که اخیراً پایتخت افغانستان را هدف قرار دادند احتمالا برای امر مبارزه با گروه‎های شورشی که در آن کشور فعالیت می‎کنند بسنده نیست.

به باور نویسنده، اگر حضور صد هزار نیروی امریکایی در زمان قدرت بارک اوباما نتوانست خشونت در آن کشور را پایان دهد پس اکنون چهارده هزار نیرو نیز نخواهد توانست، اما این‎که امریکا به وضعیت افغانستان جدی توجه کند.

  • دیلی بیست

نشریه امریکایی دیلی بیست در مورد یک خانم افغان نوشته‎است که شوهرش را طالبان کشته‎اند و او با شش فرزندش اکنون در شهر نیویارک امریکا زنده‎گی می‎کند.

این خانم نسیمه بخشی نام دارد و اکنون با پختن غذاهای افغانی می‎خواهد نه تنها درآمد برای فامیلش داشته باشد بلکه غذاهای افغانی را به امریکایی‎ها معرفی کند.

با آنکه نسیمه بخشی، لسان انگلیسی را بخوبی تکلم نمی‎کند اما با هانا گولدبرگ یکی از آشپزهای معروف امریکایی کار می‎کند.

گولدبرگ زنان مهاجر را استخدام می‎کند تا از طریق پختن غذاهای مربوط به کشور شان درآمد داشته باشند.

به نوشته نشریه دیلی بیست نسیمه بخشی در شب سال نو خورشیدی غذاهای مختلف افغانی را آماده کرد و به ده‎ها امریکایی که برای صرف غذای شام به محل کار هانا گولدبرگ جمع شده بودند تعارف نمود.

XS
SM
MD
LG