لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۶:۵۱

نیروهای نامشخص طرفدار حکومت افغانستان کی‎‎ها اند؟


تلفات ملکی موضوعیست که به جنگ افغانستان شکل جدید داده‎است.

سازمان ملل متحد و برخی از نهادهای داخلی و خارجی هر سال و حتی گاه‎گاه در سال، چند بار ارقام تلفات ملکی در جنگ افغانستان را، به نشر می‎رسانند.

دفتر معاونت سازمان ملل متحد در کابل یا یوناما روز پنجشنبه در گزارش سه ماه اول سال ۲۰۱۸ خود ارقام جدید تلفات ملکی را به نشر رسانده‎است.

در گزارش روز پنجشنبه یوناما عبارت نیروهای نا مشخص طرفدار حکومت، چند بار ذکر گردیده‎است.

مراسم جنازه در ننگرهار
مراسم جنازه در ننگرهار

در این گزارش گروه‎های مسلح نا معلوم، مسئول تلفات عده از غیرنظامیان در جنگ افغانستان خوانده شده‎اند.

یوناما در این گزارش خود گفته که از اول ماه جنوری تا سی و یکم ماه مارچ امسال ۷۳۶ ملکی کشته و ۱۴۹۵ تن دیگر زخم برداشته‎اند.

گزارش یوناما، دلیل اکثریت تلفات ملکی در جنگ افغانستان را حملات جنگجویان مخالف دولت خوانده می‎گوید، تلفات غیرنظامیان در حملات مخالفین در سه ماه اول سال ۲۰۱۸ نسبت به همین مدت سال گذشته ۶ در صد افزایش را نشان می‎دهد.

در حالی‎که، تلفات ملکی‎ها در نتیجه عملیات نیروهای امنیتی افغان ۱۳ در صد کاهش یافته‎است.

با آن‎هم، دفتر یوناما می‎گوید، در عملیات نیروهای حکومت و قوای طرفداران آن در ربع اول سال ۲۰۱۸ میلادی، ۱۷۶ ملکی کشته و ۲۳۱ تن دیگر زخمی شده‎اند که در مجموع ۱۸ در صد تلفات را تشکیل می‎دهند.

از این تعداد، ۱۱ در صد آن از سوی نیروهای دولت، ۲ در صد از سوی قوای بین المللی، یک درصد از سوی ملیشه‎های دولتی و ۴ فیصد آن از سوی گروه‎های کشته و زخمی شده‎اند که نیروهای نامشخص طرفدار حکومت خوانده شده‎اند.

به همین ترتیب، بر اساس گزارش دفتر معاونت سازمان ملل متحد در کابل تلفات ملکی‎ها در نتیجه حملات هوایی در سه ماه اول سال ۲۰۱۸ میلادی به ۱۴۲ تن می‎رسند که ۳۵ در صد آن توسط قوای هوایی افغان، ۳۵ در صد آن توسط نیرو های هوایی بین المللی و متباقی ۳۰ در صد در حملاتقوای هوایی نا مشخص طرفدار به حکومت کشته و زخمی شده‎اند.

پس از یک حمله مرگبار در افغانستان
پس از یک حمله مرگبار در افغانستان

این نیروهای نامشخص طرفدار حکومت که مسئول ۴ در صد تلفات کل ملکی‎ها و ۳۰ صد مسئول تلفات ملکی‎ها در نتیجه حملات هوایی در جنگ افغانستان خوانده شده، کی‎‎ها اند؟

همزمان با این، وزارت دفاع افغانستان می‎گوید، آن‎ها در مورد گزارش دفتر معاونیت سازمان ملل متحد در کابل یا یوناما باید از طرف خود نیز تحقیق کند.

سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع افغانستان روز پنجشنبه به رادیو آزادی گفت، در عملیات‎های این وزارت تنها حادثه چهار دره کندز معیار شده نمی‎تواند.

جنرال محمد رادمنش گفت، اردوی و قوای هوایی افغان در عملیات خود خیلی از دقت کار می‎گیرند تا به ملکی‎ها صدمه نرسد.

وی افزود:

"ما همه کوشش‎های خود را به خرچ می‎دهیم که تلفات ملکی به طور قطع به وجود نیاید، تلاش می‎کنیم که ما پرسونل، وسایط و مواضع دشمن را هدف بگیریم. به این ترتیب، ارائه چنین ارقام به مردم افغانستان، مستلزم تحقیقات بیشتر است."

دفتر یوناما، به پرسش رادیو آزادی در ارتباط به وضاحت به عبارت "نیروهای نامشخص" که در گزارش اخیر آن آمده، پاسخ نداده‎است.

اما این موضوع کاملا، صراحت دارد که در جنگ افغانستان گروه‎های نقش دارند که در چوکات حکومت شامل بوده و از خود هم جنگجویان خودسر دارند.

شاید یکی از دلایل که کارشناسان جنگ افغانستان را مغلق و پیچیده می‎خوانند، هم همین موضوع باشد.

XS
SM
MD
LG