لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۴ حمل ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۵۴

پاتریشیا گاسمن: جان نیکلسن اشتباه جنرالان سابق امریکایی را تکرار می‌کند


پاتریشیا گاسمن تحقیق کننده ارشد در دیده بان حقوق بشر

پاتریشیا گاسمن تحقیق کننده ارشد در دیده بان حقوق بشر در مطلبی که اخیراً نوشته‌است می‌گوید، قوماندان قوای امریکا در افغانستان اشتباه خطرناک قوماندانان قبلی امریکا را در این کشور تکرار نمود.

او به مصاحبه جنرال جان نیکلسن اشاره می کند که گفت: "استراتژی نو امریکا با افزایش استفاده بیشتر قوه هوایی امریکا و بیشتر ساختن تعداد سربازان آن در این کشور برای تعلیم و تربیه قوای افغان وضعیت در افغانستان را تغییر بنیادی خواهد داد."

پاتریشیا گاسمن در مطلب خود می‌نویسد که در سال ۲۰۱۴ جنرال جان کمپبل گفت، او شاهد تحولات در افغانستان می‌باشد.

قبل از وی در سال ۲۰۱۳ جنرال جوزف دانفورد در مورد غیر قابل بحث بودن موفقیت در افغانستان سخن گفته بود.

جنرال جان الن اعلان نمود که در این جنگ برنده می‌شوند.

در سال ۲۰۱۱ جنرال دیود پیترویس اظهار داشت که ابتکار در جنگ از دست طالبان گرفته شده‌است.

در سال ۲۰۱۰ جنرال مک کریستل گفته بود که رسیدن به پیروزی هنوز ممکن است و جنرال دیود مکییر نان در سال ۲۰۰۹ بیان کرد که امریکا در افغانستان بازنده نمی‌شود.

پاتریشیا گاسمن نویسنده و تحقیق کننده ارشد دیده بان حقوق بشر می‌نویسد، جنرال جان نیکلسن باید از همه بیشتر این واقعیت‌ها را درک نماید و پیروزی را در سخنان جنرال‌ها جستجو نکند بلکه باید رفت و در بیمارستان، قربانیان حملات طیاره‌های بی‌پیلوت را دید که آن‌ها چه می‌گویند.

خانم گاسمن اظهار می‌دارد که اخیراً برای دیدار از قربانیان یک حمله طیاره بی‌پیلوت به شفاخانه ننگرهار رفته و جوان ۱۵ ساله را دید که در این حمله هر دو پایش قطع شده و چندین عضو خانواده‌اش به شمول زنان کشته شده‌اند.

به نوشته او در ساحه سیاست هم نماینده‌گان جامعه جهانی در باره پیروزی‌های چشم‌گیر در افغانستان سخن می‌گویند از جمله او به دو انتخابات ریاست جمهوری قبلی در افغانستان اشاره می‌کند.

به هر صورت نویسند تذکر می‌دهد که از سال ۲۰۰۹ به این‌سو در جنگ افغانستان بیش از ۲۸ هزار فرد ملکی کشته و بیش از ۵۲ هزار نفر زخمی شده‌اند.

این ارقام رسمی است که سازمان ملل بدست آورده و شاید تعداد واقعی آن خیلی بیشتر از آن باشد.

طالبان و دیگر گروه‌های مخالف مسئول ۷۰ درصد این تلفات خوانده می‌شوند، ولی بقیه آن توسط قوای حکومت و بین‌المللی تلف شده‌اند.

خانم گاسمن در اینجا به چندین واقعه مشخص حملات هوایی که در آن افراد ملکی قربانی شده‌اند، اشاره می‌کند.

به نوشته خانم گاسمن اگر قوماندانان امریکایی در باره تعداد تلفات ملکی با شاهدان عینی هم صحبت کنند در آن صورت می‌توانند بهتر درک کنند که چراافراد ملکی در افغانستان تلف می‌شوند.

نویسنده می‌افزاید، مقامات امریکایی در مورد چندین موفقیت از جمله کشته شدن قوماندان‌های داعش مانند قاری حکمت و دیگران سخن می‌گویند و به این نظر اند که فشار بر مخالفین زیاد شده ولی این عمل تا حال نمایانگر فشاری نبوده‌است که طالبان را به صلح و نشستن روی میز مذاکرات وادار نماید.

خانم گاسمن در پایان مطلب خود می‌نویسد؛ اگر قوماندانان امریکایی اتحاد خود را با رهبران جنایتکار پولیس، ملیشه‌ها و جنگسالاران خاتمه بدهند، گام‌های واقعی را برای جلوگیری از تلفات ملکی بردارند، به قربانیان تاوان مناسب را ضمانت نمایند و مسئولین تلفات ملکی را به جوابگویی بکشانند در آن صورت می‌توانند اعتماد بیشتر مردم عام را جلب کنند. چنین اقدامات اند که مورد استقبال واقعی مردم قرار می‌گیرند.

XS
SM
MD
LG