لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۸ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۳۰

امریکا محدودیت‌ بالای فروش طیاره‌های بی‌پیلوت را کاهش داد


ایالات متحدۀ امریکا محدودیت‌ها را بالای فروش طیاره‌های بی‌پیلوت پیشرفته امریکایی کمتر ساخت تا قوت‌های نظامی متحدین آن تقویه شوند و در بازار جهان بتواند با چین رقابت نماید.

قصر سفید اعلان نمود که رئیس جمهور ترمپ با اینکار می‌خواهد سیاست فروش اسلحه را تجدید نماید و صادرات اسلحه و جای کار را بیشتر بسازد.

پیتر ناوارو مشاور ارشد تجارتی رئیس جمهور ترمپ این اقدام را یک برگشت از سیاست بارک اوباما رئیس جمهور سابق امریکا خواند که در نتیجه آن دسترسی به تکنالوژی طیاره‌های بی‌پیلوت یا درون حتی برای متحدین امریکا دشوار شده بود.

ناوارو اظهار داشت، اجازه دادن به فروش مستقیم درون بر عوض این‌که تولید کننده به اجازه حکومت مراجعه کند، راه را برای شرکت‌ها باز می‌کند که در برابر فروش بیش از حد تولید کننده‌گان چینایی رقابت کنند.

به اساس اقدامات نو در سیاست صادرات، شرکت‌های امریکایی می‌توانندفروشات مستقیم را با متحدین و شرکای امریکا آغاز کنند.

ناوارو می‌گوید، صادرات اسلحه و وسایل پرواز امریکا سالانه یک هزار میلیارد دالر تخمین می‌شود و زمینه را برای معاش خوب برای دو نیم میلیون نفر فراهم ساخته‌است و می‌تواند خواسته‌های رئیس جمهور ترمپ را برای از بین بردن کسر در تبادله تجارتی بر آورده بسازد.

ناوارو گفت، چین طیاره‌های بی‌پیلوت و دیگر تجهیزات هوایی خود را در نمایشگاه هوایی سال ۲۰۱۷ در پاریس برای مشتریان نشان داد که توجه زیاد را بخود جلب نمود. اما به گفته او متحدین امریکا تمایل دارند که مال امریکایی را بخرند و رئیس جمهور هم می‌خواهد که پالیسی امتیاز به تولیدات امریکایی را عملی کند.

به گفته مشاور ارشد تجارتی رئیس جمهور ترمپ، متحدین که با سلاح و تجهیزات امریکایی مجهز می‌باشند می‌توانند در پهلوی امریکا بهتر بجنگند و می‌توانند با تعداد کمتر عساکر خارجی از خود بهتر دفاع کنند.

قصر سفید با نشر مقررات در مورد کدام مشتری نو سخن نگفته‌است، اما این اقدام بعد از سفر سه هفته‌ای محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی که کشورش رهبری قوای ائتلاف طرفدار حکومت یمن را علیه ملیشه‌های شیعه طرفدار ایران به عهده دارد، صورت گرفت.

کشور نفت خیز عربستان سعودی هم اکنون هم یک مشتری عمده اسلحه امریکایی می‌باشد.

رئیس جمهور امریکا سال گذشته در جریان سفر خود به ریاض یک معامله ۱۱۰ میلیارد دالری را با عربستان سعودی امضا کرد.

XS
SM
MD
LG