لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۳ حوت ۱۳۹۷ کابل ۰۲:۲۲

حکومت افغانستان در هفته آینده دهلیز هوایی با ترکیه و عربستان سعودی افتتاح می‌کند


حکومت افغانستان تلاش دارد با گسترش دهلیزهای هوایی سطح صادرات در سال جاری بیش از یک میلیارد دالر شود.

حکومت افغانستان می‌گوید در نظر دارد که در جریان سال جاری خورشیدی سطح واردات را پائین آورده و سطح صادرات را بلند ببرد تا بیلانس تجارت را نیز تا حدی کنترول نماید.

سمیر رسا مسئول روابط عامه مشاوریت ارشد ریاست جمهوری در امور بانکداری روز شنبه در کابل به خبرنگاران گفت، مطابق به پلان در جریان هفته جاری دهلیز هوایی با ترکیه و در هفته آینده دهلیز هوایی با عربستان سعودی افتتاح می‌شود.

او افزود:

"خوشبختانه استراتژی ملی صادرات تازه تصویب شده‌است که در بخش صادرات کمک می‌کند، ما تلاش می‌کنیم که با افتتاح دهلیزهای هوایی صادرات را بیشتر سازیم، و حتی گفته می‌شود که در سال جاری بیش از یک میلیارد دالر صادرات داشته باشیم."

آقای رسا می‌افزاید سرمایه گذاران ترکیه آماده‌گی نشان داده‌اند که در بخش‌های مختلف در افغانستان سرمایه گذاری کنند.

مسئولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گویند در حال حاضر افغانستان به طور سالانه نزدیک به هشت صد میلیون دالر صادرات و برعکس حدود ۶ میلیارد دالر واردات دارد.

سال گذشته افغانستان با هند و قزاقستان دهلیزهای هوایی را افتتاح کرد که به گفته مقامات، در کُل نزدیک به ۲۵۰۰ تن میوه تازه و بته‌های طبی در ۸۶ پرواز صادر شده که بیشتر آن به هند بوده‌است.

غنی: ایجاد کننده‌‎گان بحران درس بگیرند که ما آنرا به فرصت مبدل می‎کنیم
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:56 0:00

حکومت افغانستان می‌گوید که پس از ترکیه و عربستان سعودی تا یک ماه دیگر دهلیزهوایی با امارات متحده عربی نیز افتتاح خواهد شد.

شماری از کارشناسان اقتصادی از جمله سید رحمن عمران به رادیو آزادی گفت ایجاد دهلیز‌های هوایی در کوتاه مدت برای افزایش صادرات موثر است اما در دراز مدت راه حل مشکلات اقتصادی نیست.

"در کوتاه مدت دهلیز‌های هوایی بالای صادرات تاثیر دارد، اما در دراز مدت نه زیرا یک گزینه کاذب است و حکومت توان ندارد برای همیشه به تاجران سبسایدی بدهد برای همیشه تکیه کردن بالای دهلیز هوایی راه گشایی مشکلات اقتصادی کشور نیست."

حکومت افغانستان برای تاجران که از دهلیز هوایی استفاده می‌کنند ۸۰ درصد سبسایدی می‌دهد و بیست درصد مبتاقی آن از سوی تاجر پرداخت می‌شود.

مقامات افغان می‌گویند، به زودی کمیته مصئونیت برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی در افغانستان آغاز به کار می‌کند.

کارشناسان اقتصادی پیشنهاد می‌کنند حکومت برای گسترش اقتصادی حقیقی باید کار کند و بازار‌های تجارتی در سطح منطقه تأسیس نماید که به گفته آن‌ها در افزایش صادرات نقش ارزنده دارد.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG