لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۱ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۰:۱۷

تحصن پنج روزه در مناطق قبایلی پاکستان پایان یافت


در منطقه میرعلی وزیرستان شمالی تحصن پنج روزه که هزاران نفر به شمول بزرگان قومی در آن اشتراک داشتند دیروز به پایان رسید.

نظر به گزارش‌ها بیش از سه هزار بزرگ قبایلی روز یک‌شنبه بعد از آن تحصن اعتراضی را آغاز کردند که سه تن از سران قومی در حوادث جداگانه توسط افراد مسلح نامعلوم هدف تیر قرار گرفته و کشته شدند.

بعد از این واقعه اعتراضات مردم از وزیرستان شمالی به وزیرستان جنوبی توسعه پیدا کرد، ولی روز جمعه نور اسلام رهبر نهاد جوانان وزیرستان که از تنظیم کننده‌گان تحصن بشمار می‌رفت گفت، آن‌ها اعتراضات خود را روز پنج‌شنبه بعد از آن خاتمه دادند که مقامات در مورد اقدامات بیشتر امنیتی در منطقه تعهد کردند.

او افزود، در ماه جاری میلادی دست کم هشت رهبر قبایلی در حملات تنظیم شده کشته شدند و مردم بخاطری از حکومت خشمگین اند که در منطقه تدابیر لازم امنیتی را اتخاذ نکرده‌است.

مقامات محلی وزیرستان شمالی تأیید می‌کنند که آن‌ها به سران قبایلی تضمین کتبی داده‌اند که تدابیر امنیتی و گزمه‌ها را بیشتر می‌سازند و آن‌ها تحصن خود را خاتمه دادند.

ایاز خان نماینده سیاسی دولت فدرال در وزیرستان شمالی در صحبت با رادیو آزادی بر بعضی از خواسته‌های اعتراض کننده‌گان روشنی انداخت:

"یکی از خواسته‌های آن‌ها امنیت می‌باشد که حملات تنظیم شده باید ختم شوند و خانه‌های که در عملیات ضرب عضب ویران شده‌اند و به آن‌ها تاوان داده نشده‌است، باید تاوان داده شود."

مقامات به سران قبایلی وعده داده‌اند که در مورد پرداخت تاوان خانه‌های تخریب شده تصمیم می‌گیرند، ولی اعتراض کننده‌گان خواهان بازداشت مسئولین قتل‌های طرح‌ریزی شده نیز می‌باشند.

مردم قبایلی قبل از این هم از حکومت پاکستان خواسته بودند سرنوشت جوانانی را که در جریان عملیات بنام ضرب عضب لادرک شده‌اند معلوم کند و هم‌چنان در مورد تخطی‌های حقوق بشری که توسط سربازان قوای نظامی در این عملیات صورت گرفته تحقیق نماید.

این تقاضا و تقاضاهای دیگر از سوی منظور پشتین رهبر جنبش محافظت از پشتون‌ها در گردهمایی‌های بزرگش نیز مطرح شده و به همین منظور باشنده‌گان کمربند قبایلی و پشتون‌های مقیم در مناطق دیگر پاکستان بشمول اسلام آباد، پیشاور و کراچی گردهمایی‌های گسترده را تشکیل دادند.

XS
SM
MD
LG