لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۳ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۳۳

مراد علی مراد: پولیس افغانستان در بدترین وضعیت قرار دارد


مراد علی مراد معین پیشین ارشد امور امنیتی وزارت داخله می‌گوید، پولیس افغانستان در بدترین وضعیت قرار دارد.

آقای مراد که روز سه شنبه «۰۱ جوزای ۱۳۹۷» در مراسم معرفی معین جدید وزارت داخله صحبت می‌کرد گفت، مسئولان این وزارت نتوانسته اند مشکلات سربازان پولیس را حل کنند.

او ضعف در برخی بخش‌های این وزارت را تأیید کرده گفت، امکانات و اعاشه به وقت و زمان برای پولیس نمی‌رسد و در حال حاضر پولیس در چندین ولایت افغانستان اعاشه ندارد.

مراد علی مراد
مراد علی مراد

مراد وضعیت پولیس افغانستان را بد توصیف کرده افزود:

"هیچ‌کس حق پاداش ندارد که بگوید این کار را من کردیم و مستحق پاداش هستم، بدترین حالت را امروز پولیس افغانستان دارد. در خوست، ارزگان، دایکندی، غزنی و چندین ولایت سرباز شما امروز اعاشه ندارد. ما افتخار هم کنیم که قهرمان هستیم؟ ما نتوانستیم کاری بکنیم، ولی تعهد داریم برای مردم و آن سربازی که امشب صدا می‌کرد که حد اقل یک نفر را بگویید که به مرمی مرا بزند که جان دهم."

مراد علی مراد پیش از این‌که معین ارشد امور امنیتی شود، معاون لوی درستیز وزارت دفاع افغانستان بود.

مراد از این پس معین ارشد امور امنیتی وزارت داخله نیست و امروز سه شنبه اختر ابراهیمی رئیس پیشین محافظت ریاست جمهوری در این پست گماشته شد.

معین پیشین ارشد امور امنیتی وزارت داخله در حالی این اظهارات را مطرح می‌کند که در حال حاضر در چندین ولایت افغانستان جنگ جریان دارد.

پیش از این نیز شکایت‌های وجود داشت که در برخی موارد به نظامیان افغان امکانات و اعاشه به وقت و زمان نمی‌رسد.

محکمه عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری نیز پیش از این چندین مقام پیشین پولیس را به جرم حیف و میل و دست داشتن در فساد اداری به زندان محکوم کرده است.

این در حالی است که محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان نیز پیش از این فساد در وزارت داخله را تأیید کرده و این وزارت را قلب فساد خوانده است.

اما ویس احمد برمک وزیر داخله افغانستان اخیراً گفته است که مبارزه با فساد اداری یکی از اولویت‌های کاری وی است.

نجیب دانش سخنگوی وزارت داخله
نجیب دانش سخنگوی وزارت داخله

نجیب دانش سخنگوی این وزارت روز سه شنبه در واکنش به اظهارات مراد علی مراد به رادیو آزادی گفت:

"رهبری وزارت امور داخله همواره تلاش می‌کند که در دورترین نقطه افغانستان امکانات پولیس برسد و مشکلات‌شان برطرف شود، من آن قدر موافق نیستم که در بیشترین ولایات افغانستان پولیس اعاشه ندارد، اما مشکلات و کمبودی‌های هنوز هم وجود دارند که برای برطرف شدن آن ما همه روزه تلاش می‌کنیم."

در همین حال عبدالقادر زازی وطندوست عضو ولسی جرگه افغانستان با آنکه سخنان مراد علی مراد را به جا می‌داند، اما می‌گوید بیشتر مقام‌های امنیتی زمانی که از وظیفه سبکدوش می‌شوند دست به افشاگری و یا انتقاد می زنند.

به‌گفته وی، آقای مراد تا دیروز خودش یک مقام ارشد وزارت داخله بود و باید برای حل مشکلات پولیس افغانستان کار می‌کرد.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG