لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۳۰ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۸:۵۴

قوماندان جدید نیروهای امریکایی در افغانستان از نیروهای کماندو خواهد بود


یک قوماندان نیروهای خاص یا کماندوی امریکایی این بار به عنوان فرمانده جدید نظامیان امریکایی در افغانستان انتخاب شده‌است.

این جنرال اسکات میلر نام دارد و در زمانی قرار است وظایف جنرال جان نیکلسن را در افغانستان بدوش گیرد که حملات مخالفین مسلح در آن کشور شدت گرفته‌اند.

جنرال میلر در ۱۷ سال گذشته، نهمین فرمانده نظامیان امریکایی در افغانستان خواهد بود.

روزنامه وال ستریت ژورنال از قول مقام‌‌های ارشد نظامی امریکا گزارش داده، اسکات میلر که از دو سال به این‌سو فرماندهی عملیات ویژۀ نظامیان امریکایی را عهده دار است به عنوان فرمانده نظامیان امریکایی مستقر در افغانستان انتخاب شده‌است.

آقای میلر که برخی از محرمانه‌ترین مأموریت‌های نظامیان امریکایی چون تعقیب دهشت افگنان مظنون در جهان و فرماندهی قوای خاص به شمول دلتا را رهبری کرده‌است، نخستین فرمانده نظامیان امریکایی از سوی ادارۀ رئیس جمهور دونالد ترمپ در افغانستان ایفای وظیفه خواهد کرد.

در مأموریت‌هایی‌که اسکات میلر تاکنون سهم داشته یکی آن هم عملیات ۱۹۹۳ پایتخت سومالیا بود که در آن زمان آقای میلر رتبه تورن و رهبری قوای خاص دلتا را به عهده داشت و در کتاب بنام بلک هاک داون و فیلمی‌که بر اساس این عملیات ساخته شده، آمده‌است که حکومت امریکا به پاس خدمات سکات میلر مدال ستاره برونز را به او اهدا کرد.

پس از سومالیا، آقای میلر در مأموریت‌های محاربوی عراق و افغانستان نیز از سوی امریکا سهم گرفته‌است.

منابع نظامی امریکا به وال ستریت ژورنال گفته‌اند که آقای میلر هنگام رهبری واحدهای دلتا فورس در عراق، به رویکرد مهاجمانۀ نظامی بر ضد شورشیان شهرت کسب کرد.

به نوشته روزنامه، جنرال سکات میلر در زمانی مسئولیت‌های جنرال جان نیکلسن را در افغانستان به عهده خواهد گرفت که حملات مخالفین مسلح در آن کشور شدت گرفته‌است.

هفته پیش طالبان با حمله تهاجمی بالای شهر فراه تلاش کردند تا کنترول این شهر را بدست آورند اما نیروهای افغان به همکاری حملات هوایی نیروهای امریکایی توانستند شورشیان مسلح را از آن شهر بیرون کنند.

در حال حاضر حدود ۱۴ هزار سرباز امریکایی در افغانستان مستقر اند.

با وصف افزایش حضور نظامیان امریکایی در افغانستان، طالبان نسبت به هر وقت دیگر ساحۀ نفوذ یا حاکمیت خود را در ولسوالی‌های افغانستان گسترش داده‌اند.

جنرال میلر که تجربه مأموریت در افغانستان، عراق و سومالیا را دارد در حالی مسئولیت نظامیان امریکایی در افغانستان را به عهده خواهد گرفت که در گزارش تازه مشترک مفتشین وزارت‌‌های دفاع، خارجه و ادارۀ انکشاف بین‌المللی ایالات متحدۀ امریکا آمده‌است که استراتژی رئیس جمهور دونالد ترمپ برای افغانستان، پیشرفت اندکی در برابر فعالیت طالبان مسلح داشته‌است.

XS
SM
MD
LG