لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۳ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۴۷

پاکستان راه را برای یکجا شدن مناطق قبایلی با ایالت خیبر پشتونخواه هموار کرد


پارلمان پاکستان

پارلمان پاکستان در یک حرکت تاریخی با تعدیل در قانون اساسی آن کشور، راه را برای یکجا شدن مناطق قبایلی با ایالت خیبر پشتونخواه این کشور هموار کرد.

مناطق قبایلی پاکستان از ایجاد این کشور در سال ۱۹۴۷ میلادی تا اکنون تحت ادارۀ حکومت فدرالی پاکستان قرار داشت و اینک با تصویب تعدیل سی‌و‌یکم ۲۰۱۷ در پارلمان پاکستان راه برای الحاق مناطق قبایلی (FATA) با ایالت خیبر پشتونخواه هموار شده‌است.

بعد از ماه‌ها تاخیر، حزب بر سر اقتدار پاکستان تعدیل سی و یکم ۲۰۱۷ در قانون اساسی این کشور را بیست چهارم ماه می در اجندای پارلمان قرار داد.

این تعدیل با ۲۲۹ رای موافق اعضای حاضر مجلس در برابر یک رای مخالف تصویب شد.

این تعدیل با ۲۲۹ رای موافق اعضای حاضر مجلس در برابر یک رای مخالف تصویب شد.

براساس قانون هر تعدیل در قانون اساسی پاکستان باید توسط دو سوم اعضای پارلمان تصویب شود.

در اجلاس پنجاه و ششم پارلمان پاکستان، شاهد خاقان عباسی صدراعظم این کشور اشتراک داشت و عمران خان رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان در یک حرکت غیر مترقبه در این اجلاس پارلمان حاضر شد تا برای الحاق مناطق قبایلی پاکستان با ایالت خیبر پشتونخواه رأی دهد.

شاهد خاقان عباسی در جریان سخنرانی‌اش در این اجلاس پارلمان پاکستان گفت: "امروز این اجلاس یک تعدیل تاریخی را تصویب کرد که پیامدهای خیلی گسترده را در قبال خواهد داشت."

شاهد خاقان عباسی
شاهد خاقان عباسی

به گفته صدراعظم پاکستان این تعدیل در نتیجه توافق گروه های اپوزسیون حاصل شده است.

تعدیل سی و یکم ۲۰۱۷ با وصف مخالفت احزاب حزب پشتونخواه ملی عوامی محمود خان اچکزی و جمعیت العلمای اسلام مولانا فضل الرحمن تصویب شد و براساس آن الحاق مناطق قبایلی پاکستان با ایالت خیبر پشتونخواه در جریان دو سال تکمیل خواهد شد.

مناطق قبایلی توسط حکومت بریتانیا در قرن نزدهم میلادی به‌حیث یک منطقه حایل به خاطر دور نگهداشتن کابل از پشاور و هند ایجاد شد و توسط یک قانون خاص به نام مقررۀ تنظیم جرایم سرحدی اداره می‌شود.

XS
SM
MD
LG