لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۳ دلو ۱۳۹۷ کابل ۱۰:۰۲

امروز جمعه، روزی مهمی برای افغانستان در بروکسل پایتخت بلجیم است 


امروز جمعه ۸ ماه جون، روزی مهمی برای افغانستان در بروکسل پایتخت بلجیم است.

وزیران دفاع ۲۹ کشور عضو ناتو و همتایان‌شان از ده کشور دیگر که در چوکات مأموریت حمایت قاطع در افغانستان سرباز دارند، در مورد افغانستان بحث می کنند.

جنرال طارق شاه بهرامی وزیر دفاع افغانستان هم این‌جا حضور دارد.

وضعیت امنیتی روان، افزایش نیرو در چوکات مأموریت حمایت قاطع در افغانستان و نیز ادامۀ حمایت مالی از نیرو های امنیتی و دفاعی افغانستان فراتر از سال ۲۰۲۰ میلادی مورد بحث است.

در حال حاضر، ناتو نزدیک به ۱۶ هزار سرباز در چارچوب مأموریت حمایت قاطع در افغانستان دارد که سرگرم آموزش، مشوره و کمک با نیرو های افغان اند.

ینس استولتنبرگ منشی عمومی ناتو گفته است که یکی از اهداف ادامۀ همکاری برای تقویت نیرو های افغان این است که طالبان بدانند که از راه نظامی پیروز نمی‌شوند و باید صلح کنند.

استولتنبرگ به روز پنجشنبه ۷ ماه جون در نخستین نشست خبری جلسۀ دو روزۀ وزیران دفاع ناتو در مقر این پیمان نظامی در بروکسل به رادیو آزادی چنین گفت:

ینس استولتنبرگ منشی عمومی ناتو
ینس استولتنبرگ منشی عمومی ناتو

"حضور ما در افغانستان افغان‌ها را کمک می‌کند که کشور شان را با ثبات سازند، علیۀ تروریزم بین المللی بجنگند و شرایط را برای یک راه حل مسالمت آمیز فراهم کنند."

استولتنبرگ همچنین از اعلام آتش بس موقت رئیس جمهور افغانستان با طالبان نیز استقبال کرد و آن را نشانۀ از جدیت رئیس جمهور غنی در تلاش‌های صلح و مصالحه خواند.

آقای غنی که در ۲۸ ماه فبروری پیشنهاد بی‌قید و شرط صلح به طالبان داده بودند، روز پنجشنبه آتش بس یکجانبه را با طالبان از ۲۷ ماه مبارک رمضان تا پنجم عید فطر اعلام کرد.

غنی: اعلام آتش‌بس از موقف قوت است
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:38 0:00

ازین اعلام شماری دیگر هم استقبال کرده اند.

به گونۀ مثال، جنرال جان نیکلسن فرمانده نیرو های امریکایی و ناتو، مایک پومپئو وزیر خارجۀ ایالات متحده و نیز دفتر سازمان ملل متحد در کابل ازین اعلام آتش بس استقبال کرده اند.

اما، رئیس جمهور افغانستان و هم وزیر خارجۀ امریکا گفته اند که این آتش بس شامل حال گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش و القاعده نمی شود.

هنوز روشن نیست که آیا طالبان این آتش بس را رعایت خواهند کرد یا نه، اما آن چه روشن است این است که این گروه در ۲۱ ماه می در اعلامیۀ به باشنده‌گان کابل هشدار دادند که از مراکز نظامی و استخباراتی به دور باشند که آنان دست به حمله خواهند زد.

در آن زمان، وزارت دفاع افغانستان این سخن طالبان را "تبلیغات واهی" عنوان کرده بود و گفته بود که نیرو های افغان توان دفاع از شهر کابل را دارند.

این‌جا در بروکسل هم، استولبتنرگ گفت که نیرو های افغان شجاعانه و حرفه‌ای عمل کرده اند.

او افزود که ۵ هفته بعد در نشست سران ناتو در بروکسل در مورد تمدید تمویل نیروهای افغان تا سال ۲۰۲۴ تصمیم گرفته خواهد شد.

XS
SM
MD
LG