لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۲ حمل ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۲۱

مقامات: ‌۱۷ سرباز اردوی افغانستان در هرات کشته شدند


هفده تن از سربازان اردوی ملی شب گذشته از سوی طالبان مسلح در ولسوالی زاول ولایت هرات کشته شدند.

مقامات محلی می‌گویند این رویداد بعد از یک درگیری چند ساعته میان نیروهای امنیتی و طالبان مسلح صورت گرفته‌است.

زاول یکی از ولسوالی‌های تازه تشکیل یافته در ولایت هرات شب گذشته شاهد تلفات سنگین نیروهای امنیتی از سوی طالبان بوده‌است.

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات می‌گوید یک گروه ۱۵۰ نفری طالبان از ولایت فراه و دیگر ولایات همجوار بالای یکی از پوسته‌های اردوی ملی در منطقه عزیزآباد ولسوالی زاول ولایت هرات هجوم آورده و ۱۷ تن از نیروهای اردوی ملی را به قتل رسانده و یکتن دیگر‌شان را زخمی کردند.

وی گفت:

"در این حمله دست کم ۱۷ تن از نیروهای شجاع امنیتی ما که تا آخرین لحظه در مقابل دشمن ایستاد شده بودند، شهید شدند و یک تن دیگر زخمی شده‌است. نیروهای امنیتی از سایر قرارگاه‌ها به هدف کمک به این نیروها عازم محل شده بودند که متأسفانه راه ماین گذاری شده بود که سر انجام به کمین طالبان مواجه شده و تا زمانی‎‌که خود را به محل رویداد رساندند این فاجعه رخ داده بود."

سخنگوی والی هرات ادعا می‌کند که در این رویداد ۸ تن از افراد وابسته به گروه طالبان از سوی نیروهای امنیتی کشته شده و ۱۳ تن دیگرشان زخمی شدند.

مقامات محلی در هرات می‌گویند، این حملات از سوی افراد وابسته به ملا نجیب یکی از قوماندانان محلی طالبان در ولسوالی زاول صورت گرفته‌است.

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات حمله شب گذشته را بسیار پیچیده توصیف کرده می‌گوید که نیروهای اطلاعاتی اقدامات را بخاطر روشنایی این رویداد آغاز کرده‌اند.

وی افزود:

"حوادث از این دست خیلی پیچیده است حملاتی‌که اجرا می‌شود فهمیده می‌شود که پُشت این‌ها یک دستگاه تصمیم گیرنده قوی استخباراتی وجود دارد که چنین پیچیده برنامه‌های را طرح‌ریزی می‌کنند. به اساس هدایتی که صادر شده‌است نیروهای اطلاعاتی و انتظامی در سطح ولسوالی شیندند این چنین رویداد‌ها بررسی خواهد شد."

حکومت افغانستان بخاطرجلوگیری از حملات مخالفان مسلح دولت در ولسوالی شیندند ولایت هرات این ولسوالی را به پنج ولسوالی تقسیم کرد تا بتواند از این طریق امنیت در این مناطق را بهبود بخشد اما این راهکار تاکنون نتیجه مطلوبی را در پی نداشته مخالفان مسلح دولت هرازگاهی حملات مسلحانه را بالای پوسته‌های امنیتی در این مناطق راه اندازی می‌کنند.

توریالی طاهری معاون شورای ولایتی هرات افزایش ناامنی‌ها در ولسوالی شیندند و چهار ولسوالی تازه تشکیل یافته در این ولایت را دلیل بر ضعف مدیریتی نیروهای امنیتی در این ولایت می‌خواند.

وی افزود:

"نیروهای امنیتی ما که شب و روز بخاطر دفاع از این خاک و دفاع از این وطن در سنگرهای داغ نشسته‌اند در مقابل تروریستان و طالبان می‌جنگند، یک پوسته امنیتی به چه اساس ۱۹ نفر شهید شوند، با امکانات تانک، رنجر و سلاح‌های پیشترفته، پس معلوم می‌شود که نیروهای نظامی ما، نیروهای دفاعی ما و نیروهای امنیتی ما مدیریت سالم ندارند و یا این‌که دشمن رخنه کرده داخل نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان که باعث تلفات جوانان عزیز این وطن می‌شود."

این رویداد در حالی صورت می‌گیرد که روز گذشته ۱۳ تن از افراد مسلح ناشناس در یکی از مساجد جامع در حومه ولسوالی شیندند وارد شدند و نماز گزاران را به گلوله بستند.

مقامات پولیس در هرات گفته‌اند که در آن حادثه دو تن از نمازگزاران کشته و ۷ دیگر‌شان زخمی شدند.

ولسوالی شیندند و چهار ولسوالی دیگری‌که از شیندند جدا شده‌اند از مناطق به شدت ناامن در ولایت هرات است.

زیر کوه یکی از چهار ولسوالی تازه تشکیل ولایت هرات به عنوان پایگاه اصلی طالبان در ولایات غربی افغانستان خوانده می‌شود.

امین الله امرخیل قوماندان جدید امنیه ولایت هرات در آغاز فعالیت‌هایش در این سمت اطمینان داد که برای تامین امنیت مخالفان مسلح را نابود خواهد کرد اما شعارها تاکنون نتوانسته از فعالیت طالبان در مناطق مختلف این ولایت بکاهد.

شاه پور صابر، هرات

XS
SM
MD
LG