لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۵ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۱۶

عوامل کاهش ارزش پول افغانی در مقابل اسعار خارجی چیست؟


رئیس د افغانستان بانک می‌گوید که بی‌ثباتی سیاسی و کسر بیلانس تجارت از عوامل عمده کاهش ارزش افغانی در برابر اسعار خارجی می‌باشد.

رئیس عمومی د افغانستان بانک می‌گوید که هر چند آنان در سال مالی جاری در تناسب به سال قبل در همین وقت سه صد میلیون دالر بیشتر را به بازار عرضه کرده اند اما در کنار دیگر عوامل مختلف بی‌باوری افغان‌ها نسبت به آینده بالای وضعیت اقتصادی در کشور و ارزش افغانی تاثیر منفی کرده‌است.

خلیل صدیق که در نشست عمومی استجوابیه روز شنبه «۱۹ جوزا ۱۳۹۷» ولسی جرگه فرا خوانده شده بود گفت که د افغانستان بانک به اندازه توان خود برای با ثبات نگهداشتن ارزش افغانی تلاش کرده اما به گفته وی جلوگیری برخی عوامل کار بالاتر از توان آنهاست.

خلیل صدیق
خلیل صدیق

​او افزود:

"در بیلانس تجارت کسر به سطح بالای آن وجود دارد، این به این معنا است که تقاضای جدی برای اسعار خارجی در افغانستان وجود دارد بخاطریکه با آن واردات صورت می‌گیرد، فکتور مهم دیگر بی‌ثباتی سیاسی و دیدگاه مثبت و منفی مردم نسبت به آینده است که تاثیر فکتور سیاسی به مراتب بیشتر از اقتصادی آن است."

این در حالیست که از حدود سه ماه به این طرف ارزش افغانی در داد‌وستد اسعار خارجی به‌خصوص در برابر دالر در بازارها پائین آمده‌است.

از همین چند روز به این طرف در مارکیت مرکزی سرای شهزاده یک دالر بیش از هفتاد و یک افغانی به فروش می‌رسد.

از همین چند روز به این طرف در مارکیت مرکزی سرای شهزاده یک دالر بیش از هفتاد و یک افغانی به فروش می‌رسد.

پائین آمدن ارزش افغانی در برابر اسعار خارجی بالای قیمت مواد خوراکه نیز تاثیر منفی کرده‌است.

از سوی دیگر مسئولین د افغانستان بانک می‌گویند که با وجود مشکلات هنوزهم افغانی در منطقه از جمله اسعار با ثبات شمرده می‌شود.

شماری از اعضای ولسی جرگه انتقاد می‌کنند که تطبیق پالیسی‌های منظم و همه جانبه می‌تواند جلو پائین آمدن ازرش پول افغانی در برابر اسعار خارجی را بگیرد اما آنان می‌گویند که د افغانستان بانک این مسئله را بسیار جدی نمی‌داند.

عظیم محسنی عضو ولسی جرگه در مورد گفت:

"روزبه‌روز افغانی ارزش خود را از دست می‌دهد، اما این مسئله را رئیس صاحب بسیار عادی مطرح کرد که گویا کچالو و پیاز ارزش خود را از دست می‌دهد، وضاحت وی در این مورد به هیچ وجه برای ما قابل قبول نیست."

به گفته آقای محسنی دافغانستان بانک و در کُل حکومت افغانستان برعلاوه کنترول نکردن ارزش افغانی در برابر اسعار خارجی در جلوگیری از استفاده اسعار خارجی در کشورهم کوتاه آمده‌است.

هرچند رئیس دافغانستان بانک از بین بُردن عوامل داخلی وخارجی را برای با ثبات نگهداشتن ارزش پول افغانی مهم می‌داند اما وکلا می‌گویند که بانک مرکزی در قسمت حل مشکلاتی هم ناتوان است که به خود آن ارتباط دارد.

گزارش: جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG