لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۹ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۸:۵۸

علی احمد عثمانی: در بارۀ برکنارئ من سوال‌های جدی وجود دارند!


وزیر عزل شده انرژی و آب افغانستان می‌گوید، در باره برکناری‌اش سوال‌های جدی وجود دارند که در فرصت مناسب به آن جواب‌های جدی ارائه خواهد کرد.

علی احمد عثمانی یک روز پس از عزل شدنش از سوی رئیس جمهور روز یکشنبه «۲۰ جوزا ۱۳۹۷» در حضور رسانه‌ها قرار داد یک پروژه برق آفتابی را به ارزش ۱۳ میلیون دالر به امضا رسانید.

عثمانی هنگام امضای این قرارداد گفت، این پروژه مربوط ولایت دایکندی است و ظرفیت آن پنج اعشاریه پنج میگاوات برق می‌باشد.

آقای عثمانی در مراسم امضای این قرار داد در جواب به سوال خبرنگار رادیو آزادی گفت، در باره عزل شدنش سوال‌های جدی وجود دارند.

او می‌گوید، این سوال‌ها جواب‌های جدی نیز دارند اما وی از این جواب‌های جدی چیزی نگفت.

او افزود:

"در رابطه به این بحث سوال‌های زیادی از شما وجود دارد و سوال‌ها جدی هم وجود دارند و جواب‌های جدی هم در این رابطه بیشتر از سوال‌ها وجود دارد، من نمی خواهم بحث انکشاف در وزارت انرژی و آب را سیاسی بسازم، در این باره در یک برنامه دیگر با شما صحبت می‌کنم، گر چه اعلامیه ریاست اجرائیه و موافقتنامه حکومت وحدت ملی به بخشی از این سوال‌های شما جواب داده‌است."

ریاست جمهوری روز گذشته در فرمان عزل آقای عثمانی گفته است، تا تعیین و معرفی کاندید وزیر جدید، انجنیر محمد گل خلمی معین بخش انرژی از امور وزارت سرپرستی خواهد کرد.

اما ریاست اجرائیه در واکنش به اعلامیه ارگ گفته است، علی احمد عثمانی یکی از وزرای موفق و پُرکار است و تصمیم در بارۀ سرنوشت وی پس از بازگشت رئیس جمهور از سفر چین با روحیه حکومت وحدت ملی اتخاذ می‌شود.

  • خبرنگاران روز یکشنبه پس از ختم مراسم امضای قرارداد پروژه برق آفتابی از وزیر عزل شده انرژی و آب پرسیدند که آیا در وزارت باقی میمانید؟

وی در جواب گفت: "همین که امضا کردیم همین که هستیم."

پیش از این برخی رسانه‌ها از اختلاف ها میان علی احمد عثمانی و ارگ گزارش‌های را نشر کرده‌اند.

ممانعت ارگ از سفر آقای عثمانی به ولایت بلخ یکی از گزارش‌های بوده است که در رسانه‌ها نشر شده‌است.

پیش از این مسئولان در وزارت انرژی و آب به رادیو آزادی گفته اند، ریاست جمهوری به سفر های خارجی رهبری این وزارت محدودیت وضع کرده‌‌است.

اما ریاست جمهوری تا حال در این باره چیزی نگفته است.

در همین حال برخی سناتوران افغان عزل علی احمد عثمانی را به اختلاف ها میان رئیس جمهور و رئیس اجرائیه نسبت می دهند.

محمد علم ایزدیار معاون اول مشرانو جرگه روز یکشنبه در نشست عمومی این جرگه گفت:

محمد علم ایزدیار
محمد علم ایزدیار

"شما قضاوت کنید که وزیری که از تیم رقیب می باشد توسط رړیس جمهور برکنار می شود، این شکی نیست قانون برایش صلاحیت داده اما عواقب اش را باید متوجه باشند که در همین شرایط شکنند عواقب این تصمیم چه می‌باشد."

این در حالی است که به گفته حقوق دانان رئیس جمهور صلاحیت عزل وزرا را دارد.

در ماده ۶۴ قانون اساسی آمده است، تعیین وزرا، لوی څارنوال، رئیس د افغانستان بانک، رئیس امنیت ملی و رئیس سره میاشت به تائید ولسی جرگه و عزل و قبول استعفای آن‌ها از صلاحیت‌های رئیس جمهور است.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG