لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ قوس ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۴۶

تبصرۀ شماری از روزنامه‌های جهان در مورد افغانستان!


  • وال ستریت ژورنال

روزنامه وال ستریت ژورنال در مقالۀ اخیرش در مورد افغانستان، روی چگونگی و عواقب احتمالی آتش‌بس مؤقت که اخیراً از جانب حکومت و طالبان مسلح اعلان شد، بحث کرده‌است.

روزنامه می‌نویسد، محمد اشرف غنی رئيس جمهور افغانستان روز پنج‌شنبه آتش‌بس مؤقت یک‌جانبه را در برابر طالبان افغان اعلان کرد که واشنگتن و حکومت آقای غنی در تلاش آغاز گفتگوهای صلح با آن‌ها اند.

اما رئیس جمهور غنی گروه‌های القاعده، داعش و دیگر تروریستان خارجی را مستثنی قرار داده‌است.

از این رو عملیات نیروهای امریکایی و افغان علیه گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش که یکی از خونخوار‌ ترین گروه‌های تروریستی در جهان است، ادامه پیدا می‌کند.

به نوشته وال ستریت ژورنال، نیروهای کماندوی افغان و قوای خاص اردوی امریکا اخیراً عملیات نظامی علیه گروه داعش در ولسوالی ده بالا ولایت ننگرهار را آغاز کردند.

وال ستریت ژورنال می‌نویسد، گروه موسوم به دولت اسلامی در افغانستان بین یک و نیم الی دو هزار فرد مسلح دارد و می‌خواهد که ولسوالی ده بالا ننگرهار را به یکی از مراکز اصلی فعالیت‌های خود مبدل سازد، اما رضوان‌الله بشرمل، ولسوال ده بالا به روزنامه گفته‌است که گروه داعش یک بخش کوچک این ولسوالی کوهستانی را در دست دارد و در آیندۀ نزدیک از آنجا رانده خواهد شد.

  • اندیپندنت

روزنامه اندیپندنت نیز در مورد اعلان آتش‌بس مؤقت در افغانستان یک مقاله دارد و نوشته‌است، طالبان افغانستان آتش‌بس سه روزه برای عید فطر را اعلان کردند، اما گفته‌اند که حملات آن‌ها علیه نیروهای خارجی داوم خواهد داشت.

به نوشته اندیپندنت، طالبان با ‌آن‌که نیروهای خارجی مستقر در افغانستان را مستثنی قرار داده‌اند، در یک اعلامیه هم‌چنان گفته‌اند که در مقابل حملات مسلحانه از خود دفاع خواهند کرد.

یک دیپلومات اروپايی که اسمش افشا نشده، در این مورد به روزنامه اندیپندنت گفته‌است که در سه روز آتش‌بس اعلان شده دیده خواهد شد که طالبان چقدر با هم متحد اند و اگر گروه‌های مختلف طالبان آن را رعایت نکردند، حملات دوام می‌کند.

XS
SM
MD
LG