لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
چهارشنبه ۲۲ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۲۸

ویسا: با پاکستان چه معاملۀ در جریان است؟


روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر روی سفر هیئت بلند پایه امینتی افغانستان به اسلام‌آباد و آتش‌بس تمرکز نموده‌اند.

  • ویسا

روزنامه ویسا سرمقاله‌اش را زیر عنوان "با پاکستان چه معاملۀ در جریان است؟" نوشته‌است و گفته شده که در این اواخر رفت و آمدها میان مقامات افغان و پاکستانی بیشتر شده‌اند.

سرمقاله نویس سؤالی را مطرح نموده که با پاکستان روی کدام موضوع صحبت صورت می‌گیرد؟ برعلاوه کشته شدن ملا فصل‌الله، پاکستان دیگر چه امتیاز می‌طلبد؟

در سرمقاله نوشته شده که اگر موضوع این باشد که با یک گروه از طالبان صلح شود و جنگ هم‌چنان ادامه داشته باشد، این کدام دستآورد بزرگ نخواهد بود و با احساسات مردم بازی صورت می‌گیرد.

نویسنده پیشنهاد نموده که حکومت باید مردم را آگاه بسازد که با پاکستان روی کدام موضوعات صحبت می‌شود و چه امتیازات به پاکستان داده می‌شود.

  • دنیا

روزنامه دنیا در سرمقاله‌اش روی همین موضوع پرداخته و گفته شده که صلح خواست اصلی مردم افغانستان است، ولی نباید این صلح نتیجۀ معامله بالای منافع ملی افغانستان باشد.

روزنامه نوشته که رهبران افغان باید این موضوع را درک نمایند که مردم افغانستان خواهان صلح استند، ولی نه به قیمت این‌که برای پاکستان امتیازات خلاف منافع ملی داده شود.

در سرمقاله پیشنهاد شده که حکومت افغانستان باید در گفتگوهای صلح دقیق باشد و هر اقدامی‌که صورت می‌گیرد مطابق به منافع ملی باشد.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد در سرمقاله‌اش روی آتش‌بس سه روزه در جریان عید فطر متمرکز شده‌است.

روزنامه نوشته که آتش‌بس به صورت وسیع فکر و ذهنیت طالبان را تغییر داده‌است.

در ادامه نوشته شده با وجود‌یکه بعد از ختم معیاد آتش‌بس طالبان به حملات‌شان یک بار دیگر ادامه دادند، ولی تعدادی زیادی از طالبان در شهرها ماندند و به میدان‌های جنگ دوباره برنگشتند.

سرمقاله نویس نوشته که در برخی از ولایت‌ها طالبان به اوامر رهبران‌شان گوش نداده‌اند و به گفتگوهای‌شان با مقامات محلی حکومت افغانستان و مردم ادامه می‌دهند.

در اخیر گفته شده که در روزهای آتش‌بس مردم از طالبان پذیرایی خوب کردند، ولی رهبران‌شان از این دید و بازدیدها خرسند نشدند و آنان را تهدید به مجازات نمودند که همین موضوع سبب دو دسته‌گی میان طالبان گردیده‌است.

XS
SM
MD
LG