لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۳ حوت ۱۳۹۷ کابل ۰۲:۰۳

وزارت خارجه امریکا: خریداری طیاره‌های جت F-۳۵ توسط ترکیه در معرض خطر قرار دارد


یک مقام ارشد وزارت امور خارجه ایالات متحده می گوید، به ترکیه هشدار داده شده است که خریداری طیاره‌های جت F-۳۵ توسط این کشور در معرض خطر قرار دارد، مگر این که انقره برنامه خود برای خریداری سیستم‌های دفاع راکتی S-۴۰۰ از روسیه را فسخ کند.

ویس میچیل معین وزارت امور خارجۀ ایالات متحده در امور اروپا و اروپا‌ آسیا، در جریان گواهی خود به مجلس استماعیۀ کانگرس به روز سه شنبه ۲۶ ماه جون گفت، اگر ترکیه، که یک متحد ناتو است، به خریداری تجهیزات روسی مبادرت ورزد، همچنین در معرض خطر نقض تحریم‌های وضع شدۀ ایالات متحده بالای بخش دفاعی روسیه، نیز قرار می‌گیرد.

جت‌های جنگی نوع F-۳۵ با تکنولوژی مجهز اند که سیستم رادار آن‌ها را دیده نمی‌تواند.

اکنون، قانونگذاران ایالات متحده گفته اند بیم آن می‌رود که در صورت استفاده ترکیه از جت‌های عصری در کنار سیستم‌های راکتی ارائه شده توسط مسکو، روسیه از تکنولوژی حساس f-۳۵ برخوردار خواهد شد.

به اساس گزارش، اگر ترکیه سیستم دفاع راکتی روسیه را بخرد، کانگرس ایالات متحده امریکا از فروش جت‌های جنگی پیشرفته به این کشور جلوگیری خواهد کرد.

نورالدین جانیکلی وزیر دفاع ترکیه، هفته گذشته، درخواست امریکا مبنی بر لغو برنامه خریداری سیستم دفاع راکتی از روسیه را "باج خواهی" خواند.

او افزود که ترکیه تمام تعهدات خود را با ناتو برآورده کرده و انتظار دارد طیاره‌های جنگی F-۳۵ از سوی ایالات متحده به موقع به این کشور تحویل داده شوند.

روابط بین واشنگتن و انقره به تازه‌گی روی بسیاری از مسائل، از جمله گرم شدن روابط ترکیه با روسیه، سیاست ایالات متحده در سوریه و زندانی کردن بیش از ۲۰ شهروند امریکایی، از جمله یک کشیش، بهاتهام "تروریزم" خراب شده است.

با وجود این، مقام‌های ارشد ایالات متحده پیروزی رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری را به او تبریک گفته اند.

به گونۀ مثال، دفتر اردوغان گفته است که دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده روز سه شنبه به اردوغان زنگ زد و ضمن تبریک گفتن پیروزی او در انتخابات، دو رهبر در مورد بهبود روابط دفاعی و امنیتی میان کشورهایشان صحبت کردند.

XS
SM
MD
LG