لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۹ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۵۶

تبصرۀ روزنامه‌های چاپ کابل در مورد آتش بس میان حکومت افغانستان و طالبان مسلح


روزنامه‌های چاپ امروز کابل علاوه بر مسایل دیگر بیشتر روی مسئله آتش بس میان حکومت افغانستان و طالبان مسلح موضوعات را به نشر سپرده‌اند.

  • سرخط ​

روزنامه سرخط در یک مطلب‌اش نوشته است که پس از آتش بس در ولایت کندهار، میدان جنگ سرد شده‌است.

روزنامه به نقل از جنرال امام نظر بهبود قوماندان قول اردوی ۲۰۵ اتل نوشته است، برخی طالبان که در روزهای عید به قریه و خانه هایشان رفته بودند دوباره به میدان جنگ بر نگشته اند.

روزنامه نوشته است، جنرال امام نظر بهبود در ملاقات با شماری از علمای دینی که از کابل رفته بودند گفته است، پس از اعلان آتش بس میدان جنگ در ولایت کندهار سرد شده‌است.

روزنامه این سخنان جنرال امام نظر بهبود را نیز گرفته است که نیرو های امنیتی افغان در برابر هر نوع حمله طالبان آماده هستند.

اما روزنامه دنیا نوشته است، در روزهای آتش بس برای طرف‌های درگیر جنگ این مسئله ثابت شده که نه طالبان و نه هم نیرو های امنیتی افغان طرفدار جنگ هستند بلکه برخی حلقات خاص وجود دارند که درین جنگ منافع شان‌را جستجو می‌کنند.

روزنامه همچنان نوشته است این آتش بس آن زمان به خواست افغان‌ها برابر می‌بود که یک تعداد مردم از میدان جنگ بر می‌گشتند و طالبان به میز مذاکره می‌نشستند.

در ادامه روزنامه نوشته‌است، پیش از این افغان‌ها فکر می‌کردند که پس از آتش بس ممکن طالبان بخاطر گفتگوهای صلح یک قدم جلوتر بگذارند، اما اعلامیه‌های اخیر گروه طالبان یکبار دیگر افغان‌ها را به‌خاطر آینده این کشور نگران ساخته‌است.

  • هیواد

روزنامه هیواد در صفحه نخست‌اش در مورد صلح مطالب مختلف را به نشر رسانیده است.

روزنامه به نقل از رئیس جمهور غنی نوشته است که تمام مردم با صدای بلند خواهان صلح هستند.

روزنامه نوشته است، سخنرانی رئیس جمهور غنی در نشست مشترک با رهبران شورای عالی صلح و شورای علما این مسئله را روشن ساخت که پذیرفتن صلح پیروی از احکام الهی بوده و احترام گذاشتن به خواست مردم و ترجیع دادن به منافع ملی است.

روزنامه در یک مطلب جداگانه تاکید گروه بین المللی تماس را گرفته است که طالبان بدون تاخیر باید با حکومت افغانستان بخاطر صلح گفتگو نمایند.

  • ویسا

روزنامه ویسا به نقل از برخی اعضای جامعه مدنی نوشته است که ریاست جمهوری و ریاست اجرائیه در مورد صلح نظر مشابه ندارند.

روزنامه به نقل از مسئولان نهاد مدنی روند سه نوشته است رهبران حکومت وحدت ملی بخاطر تامین صلح نظریات مختلف داشته و یک زبان نیستند.

روزنامه در یک مطلب جداگانه اظهارات نماینده دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد را نیز گرفته که گفته است، به‌خاطر صلح و آتش بس در افغانستان به یک اجماع داخلی نیاز است.

روزنامه همچنان در مورد دیده‌گاه برخی اعضای ولسی جرگه در مورد اظهارات محمود سیقل نوشته است، اظهارات وی نشان دهنده این است که رهبران حکومت وحدت ملی هنوز هم در مورد مسایل مهم کشور یک زبان نیستند.

  • انیس

روزنامه دولتی انیس سرمقاله‌اش‌ را با این مطلب آغاز کرده که با تامین صلح عزت و حیثت افغان‌ها مصون می‌باشد.

روزنامه نوشته است، برخی حلقات مغرض پس از ختم آتش تلاش می‌کنند تا آن اعتماد که از سوی برخی افراد خیر اندیش در داخل و بیرون نظام به میان آمده است با حملات شان بالای نیرو های امنیتی آن‌را سبوتاژ نمایند اما حقیقت این است که تمام افغان‌ها از جنگ خسته شده و صلح می‌خواهند.

روزنامه به مردم سفارش کرده است که به شکل متحد برای صلح و مصالحه تلاش کنند.

XS
SM
MD
LG