لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۴ ثور ۱۳۹۸ کابل ۰۸:۲۵

اظهارات اخیر ترمپ واکنش تند مقامات جرمنی را برانگیخت


مقام‌های ارشد جرمنی دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا را شدیداً انتقاد کرده‌اند.

انتقادات جرمنی در آستانه نشستی سازمان نظامی ناتو در هفته آینده صورت می‌گیرد که در آن رئیس جمهور ترمپ تعهد کرد که بالای جرمنی و دیگر کشور‌های اروپایی فشار‌های شدید وارد می‌کند تا اهدافی را که برای مصارف دفاعی تعیین کرده برآورده سازند.

مقام‌های ارشد جرمنی انتقادات آشکار شانرا دیروز در مصاحبه‌ها با رسانه‌های این کشور یک روز بعد از آن بیان کردند که دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا در گردهمایی حامیان ‌اش گفت، این ساده‌گی امریکایی‌ها را نشان می‌دهد که بخش بزرگ مصارف دفاعی ناتو را می‌پردازند.

دونالد ترمپ در سخنرانی خود در گردهمایی در ایالت "مونتانا" امریکا به‌طور مستقیم صدراعظم انگیلا مرکل را مخاطب خود قرار داده‌است.

رئیس جمهور ترمپ گفت، صدراعظم مرکل توافق خریداری گاز و نفت را با روسیه عقد کرده و برای مسکو میلیارد‌ها دالر فراهم می‌کند، در حالیکه‌ از ایالت متحدۀ امریکا می‌خواهد که جرمنی را از حملات نظامی روسیه حفظ کند.

به گفته وی، آن‌ها ساده‌اند که همه مصارف را می‌پردازند.

قانون گذاران و مقام‌های ارشد جرمنی در پاسخ، ترمپ را شدیداً انتقاد می‌کنند و حتی شماری از آن‌ها وفاداری ترمپ را به سازمان ناتو زیر سؤال می‌برند.

کرستین لیندیر رئیس نها بیزنس در مصاحبه گفت که او به رئیس جمهور ترمپ اعتماد ندارد. به گفته وی رئیس جمهور ترمپ در بیست چهار ساعت موقف خود را یک صد هشتاد درجه تغییر می‌دهد. او همچنان در ارتباط به افزایش تحرکات ضد امریکایی در جرمنی هشدار داد.

والف ایشینگر رئیس کنفرانس امنیت مونش آمتان و فرستاده سابق این کشور به واشنگتن در مصاحبه با یک روز نامه جرمنی بنام دی ویلت می‌گوید، آنچه که او در نشست هفت کشور صنعتی جهان یا جی هفت مشاهده کرده ممکن است که ترمپ از امضای بیانیه مشترک در نشست عمومی سران کشور‌های ناتو در بروکسل امتناع ورزد.

پتر بایر، همآهنگ کننده ترانس اتلانتیک در ائتلاف حاکم انگیلا مرکل، گفت که او نگران است که کشورهای عضو ناتو در برنامه ریزی برای اجلاس سران امریکا و روسیه در هلسینکی پایتخت فنلند، در شانزدهم ماه جولای شامل نباشد.

این نشست پس از اجلاس سران ناتو برگزار می‌شود.

XS
SM
MD
LG