لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۵ ثور ۱۳۹۸ کابل ۱۲:۱۴

واشنگتن تایمز: نیروهای قطر و امارات در جنگ امریکا در افغانستان سهیم می‌شوند


واشنگتن تایمز

خبرها و تحلیل‌های در رسانه‌های پر تیراژ جهان در باره افغانستان به چاپ رسیده‌اند. آنچه توجه بیشتر جلب می‌کند گزارش واشنگتن تایمز است که می‌نویسد، قطر و امارات دو رقیب منطقه‌یی رسماً به ائتلاف به رهبری امریکا در افغانستان خواهند پیوست.

روزنامه به نقل از یک مقام ارشد امریکایی که نخواسته است نامش گرفته شود می‌نویسد نیروهای زمینی قطر و امارات در طولانی‌ترین جنگ امریکا سهیم خواهند شد.

در گزارش گفته شده که حضور این نیروها در افغانستان، در نشست هفته آینده ناتو در بروکسل تأیید خواهد شد.

پیش از این وزیر دفاع امریکا گفته بود که نیروهای هوایی قطر از آغاز سال ۲۰۱۸ در قسمت لوژستیک و اکمالات نیروهای ناتو در افغانستان را یاری رسانده‌اند، اما این نخستین بار خواهد بود که نیروهای زمینی این دو کشور وارد افغانستان می‌شوند.

ده دیپلومات

نشریه ده دیپلومات اما به مسئله دیگری توجه کرده و گزارشی نوشته زیر عنوان "رویا رویی تکنوکرات‌ها و جنگ سالاران در افغانستان."

آغاز گزارش از تنش‌های جاری در شمال افغانستان مخصوصاً در ولایت فاریاب می‌گوید و این‌که چگونه مظاهره چیان در اعتراض به دستگیری نظام الدین قیصاری یک قوماندان محلی به ساختمان‌های دولتی هجوم بردند و موترها را آتش زدند.

قیصاری قوماندان وفادار به جنرال عبدالرشید دوستم معاون دوم رئیس جمهور افغانستان است.

او پس از آن بازداشت شد که به اساس ادعا‌ها در یک جلسه امنیتی چند تن را به مرگ تهدید کرد.

مقاله نشر شده در نشریه ده دیپلومات را احمد شاه کتوازی یک دیپلومات افغان که متخصص امور امنیت ملیست نوشته‌است.

نویسنده می‌گوید جنگسالاران قومی و زورمندان محصول چهار دهه جنگ در افغانستان اند.

به باور نویسنده، جنگسالاران به‌حیث یک مانع در راه رشد دموکراسی و پاسخگویی در افغانستان باقی مانده‌اند و نمی‌گذارند نسل نو این کشور را به سوی پیشرفت و انکشاف رهبری کند.

XS
SM
MD
LG