لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۹ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۸:۴۴

ملوک یکی از قربانیان خشونت نظامیان ایران!


ملوک کسی که سه سال قبل برای این‌که به زنده‌گی‌اش سر و سامان بهتر بخشد، راهی کشور ایران در همسایه‌گی با افغانستان شد.

ملوک برای تصمیم بهتر شدن زنده‌گی و بی‌خبر از عواقب تلخ این سفر رخت بست و به مقصد ایران از خانه بیرون شد.

ملوک که ۳۸ سال دارد و باشنده ولسوالی دولینه غور است، سه سال قبل زمانی‌که می‌خواست به‌گونه غیر قانونی وارد کشور ایران شود از سوی نگهبانان مرزی ایران بازداشت و سپس مورد شکنجه‌های وحشت‌ناک قرار گرفت.

او از خاطرات تلخ آخرین سفرش به ایران با گلوی پُر از بغض سخن می‌زند، به‌گفته وی زمانی‌که همراه با ۵۰ همسفرش در بازداشت نیروهای مرزی ایران قرار گرفت بعد از لت‌وکوب بسیار آن‌ها را به‌گونه تمسخر با تفنگ شکاری هدف قرار می‌دادند.

ملوک می‌گوید، او و همراهانش از درد زخم‌های که بر آن‌ها وارد میشد بر خود می‌پیچیدند، اما نگهبانان مرزی ایران بالای‌شان خنده می‌کردند.

وی افزود:

"سرباز‌های ایرانی ما ۵۰ نفر را گرفتند و همه ما را بالای یک تپه شاندند و بعداً با تفنگ شکاری بالای ما فیر کردند و هر کدام ما پنج الی شش ساجمه خوردیم و زخمی شدیم و همین روز تا شام ما را لت‌وکوب کردند و بالای ما تمسخر نمودند."

وی که اکنون با کمر شکسته و به کمک دو اعصایش قدم می‌زند، خاطرنشان می‌سازد که زمانی از ناحیه کمر به پائین فلج شد که سربازهای ایرانی او را در یک چاله با عمق شش و عرض سه متر پائین انداختند و سپس قصد کشتن‌اش را کردند.

ملوک می‌گوید:

"مرا آوردند به سر یک چاله که شش متر عمق داشت و سه متر عرض و بعداً یکی به لگذ زد تا افتادم به داخل چاله و بعداً گفتند که تو را می‌کشیم و به خاک انداختن به سرم آغاز کردند."

ملوک که به‌گفته خودش قبل از این یکی از جوانان تنومند منطقه‌شان بود، اکنون جز بار دوش همسر و یگانه دخترش چیزی بیش نیست.

او می‌گوید، زنده‌گی وی اکنون به وسیله همسرش به پیش می‌رود و او در کنار کار خانه و رسیده‌گی به وی، کارهای دهقانی را نیز انجام می‌دهد.

ملوک می‌گوید:

"سه سال می‌شود که فلج هستم، تمام کارم به سر همسرم می‌باشد و یک دختر خرد سال هم دارم و همسرم هم مواد سوخت خانه را آماده می‌سازد و هم تمام کشت که توسط تراکتور می‌کنم جمع‌آوری می‌کند."

با این حال کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان هر نوع برخورد توهین‌آمیز، لت‌وکوب و تحقیر از سوی نگهبانان مرزی بر مهاجرین را تکذیب نمی‌کند.

بلال صدیقی سخنگوی این کمیسیون به رادیو آزادی می‌گوید، موارد بسیاری دیده شده که نظامیان مرزی کشورهای همسیایه با مهاجرین و افرادی‌که در مرز مصروف کار هستند برخوردهای نادرست می‌کنند که این در مغایرت با تمام کنوانسیون‌های بین‌المللی حقوق بشری قرار دارد.

وی افزود:

"هر نوع برخوردی که باعث نقض کرامت انسانی یک فرد می‎شود و هر نوع برخورد که باعث نقض حقوق بشری یک فرد می‌شود و هر نوع برخورد که باعث صدمه شخصیت یک انسان می‌شود در مغایرت با تمام کنوانسیون‌های بین‌المللی حقوق بشری و معیارهای قوانین پذیرفته شده داخلی قرار دارد و امیدوار هستیم که به چنین برخوردها پایان داده شود تا هیچ فرد افغان دیگر مورد خشونت قرار نگیرد."

ملوک تنها قربانی مهاجرت در کشورهای همسایه نیست، بلکه روزانه صدها تن به دلیل وضعیت جنگی حاکم در کشور و نبود کار به‌گونه غیر قانونی به کشورهای همسایه سفر می‌کنند که بسیاری از آن‌ها یا بر نمی‌گردند و یا هم سلامتی وجود شانرا از دست می‌دهند.

گزارش: قدیر غفوری

XS
SM
MD
LG