لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۹ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۸:۱۹

وزارت‌های دفاع و داخله: تقاعدهای اخیر مطابق قانون صورت گرفته است


صدها جنرال وزارت‌های دفاع و داخله افغانستان که معیاد خدمت‌شان تکمیل شده‌است، به تقاعد سوق داده شده‌اند.

وزارت‌های دفاع و داخله افغانستان سوق شدن جنرالان این وزارت‌ها را به تقاعد یک کار مطابق قانون خوانده و می‌گویند این جنرالان پس از تکمیل شدن معیاد خدمت و بلند بودن سن‌شان به تقاعد سوق شده‌اند.

نجیب دانش سخنگوی وزارت داخله افغانستان روز چهارشنبه «۲۰ سرطان ۱۳۹۷» به رادیو آزادی گفت که جنرالان این وزارت در دو گروپ مطابق قانون ذاتی افسران و ساتنمنان به تقاعد سوق داده شده‌اند.

نجیب دانش
نجیب دانش

او افزود:

"بر اساس قانون ذاتی افسران و ساتنمنان در چوکات وزارت داخله در گروپ اول به تعداد ۱۱۳ جنرال و در گروپ دوم که این‌ها به تازه‌گی به تقاعد سوق داده شده‌اند، ۱۱۹ تن می‌باشد که مجموعاً ۲۳۲ جنرال این وزارت که معیاد خدمت‌‌شان تکمیل شده بود به تقاعد سوق داده شدند."

آقای دانش تطبیق این روند را کمکی می‌داند به جوان شدن نیرو های امنیتی و سهم دادن به جوانان که در بخش امنیتی آموزش دیده‌اند.

وی تخصص، تجربه، مسلکی بودن، تکمیل کردن دوره خدمت را معیارهای رتبه جنرالی می‌خواند.

در این حال وزارت دفاع افغانستان نیز از سوق شدن بیش از ۲۵۰ جنرال احتیاط این وزارت به تقاعد خبر می‌دهد.

محمد رادمنش
محمد رادمنش

محمد رادمنش سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع در مورد به رادیو آزادی گفت:

"احتیاط جایی است که این‌ها به وظایف نبودند و فقط به احتیاط وزارت دفاع بودند و سن‌شان هم به تقاعد برابر بود و روی همین منظور این‌ها را به تقاعد سوق دادند."

بر اساس گزارش‌های نشر شده پیش از این نیز در ماه دلو سال گذشته ۱۶۴ جنرال وزارت دفاع به تقاعد سوق داده شده و هدف از این کار آوردن اصلاحات و فراهم شدن زمینه برای جوانان خوانده شده بود.

طرح تقاعد دو هزار جنرال و افسر بلند پایه نظامی افغان در اواخر ماه عقرب سال گذشته نهایی شد.

بر بنیاد این طرح، ۷۰ درصد از جنرالان به تقاعد سوق داده خواهند شد.

۷۰ درصد از جنرالان به تقاعد سوق داده خواهند شد.

از سوی هم جنرال محبوب امیری رئیس عمومی اسبق ضد حوادث اطفائیه که در جمع جنرالان متقاعد قرار گرفته از این اقدام ناراضی است.

آقای امیری می‌افزاید:

"شرایط جنگ را ببینید، ناامنی‌ها را ببینید، دشمن به دروازه‌های کابل رسیده و این اقدام کدر کشی است."

از سوی هم شکیبا هاشمی منشی کمیسیون امنیت داخلی ولسی جرگه این اقدام حکومت را در شرایط کنونی کار نادرست دانسته و تأکید دارد که باید از تجارب این جنرالان استفاده صورت گیرد.

اما خالد پشتون یک عضو کمیسیون امور دفاعی ولسی جرگه افغانستان سوق شدن جنرالان را به تقاعد در جهت آوردن اصلاحات در نهادهای امنیتی و دفاعی و سهم دادن به جوانان آموزش دیده یک فرصت دانسته و آن را یک اقدام مفید می‌خواند.

خالد پشتون
خالد پشتون

باری عارض کارشناس نظامی افغان نیز می‌گوید آوردن اصلاحات در نهادهای امنیتی و دفاعی یک نیاز جدی بوده و بر اساس قانون باید این کار عملی گردد.

گزارش: جاوید حسن‌زاده

XS
SM
MD
LG