لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۷ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۶:۳۲

مدنیت: برای سلامت انتخابات صدور فرمان کفایت نمی‌کند


روزنامه‌های چاپ امروز کابل در پهلوی چاپ سایر مطلب سیاسی، امنیتی، اجتماعی و اقتصادی بیشتر روی برگزاری انتخابات و فرمان رئیس جمهوری افغانستان در خصوص عدم مداخله منسوبین امنیتی و ملکی در امور انتخابات، تبصره نموده‌اند.

  • ماندگار

روزنامه ماندگار در صفحه نخست شمارۀ امروزی‌اش نوشته که فرمان چهار ماده‌یی پس از دیدار با رهبران سیاسی افغانستان از سوی رئیس جمهور صادر شد.

در ادامه نوشته که بر بنیاد این فرمان هیچ‌کس حق ندارد در انتخابات ولسی جرگه و شورا های والسولی‌ها مداخله کند.

روزنامه از قول هارون چخانسوری گفته که نشست رئیس جمهور با بزرگان سیاسی به منظور تکت انتخاباتی نه، بلکه به‌خاطر مشوره‌دهی صورت گرفته‌است.

در ادامه از قول آقای چخانسوری نوشته شده که دیدارها با رهبران سیاسی روی سه موضوع، برگزاری انتخابات، آتش‌بس دایمی و اصلاحات در امور دولت‌داری صورت گرفته‌است.

  • مدنیت

روزنامه مدنیت نوشته که برای سلامت انتخابات صدور فرمان کفایت نمی‌کند.

روزنامه نوشته که برگزاری انتخابات از جمله حساس‌ترین روند‌های سیاسی در تمام دنیا به حساب می‌آید، اما این پروسه در افغانستان با توجه به وضعیت نازک سیاسی به شدت شکننده‌است، از این رو برگزاری انتخابات شفاف، عادلانه و بدون مداخلۀ حکومت از خواست‌های اساسی مردم و احزاب سیاسی در کشور است.

در ادامه گفته شده که جلسه‌های متعدد احزاب سیاسی با حکومت روی انتخابات و پیشنهاد نظام انتخاباتی مبتنی بر سیستم بایومتریک بیانگر این است که این محافل سیاسی به شدت نسبت به سلامت انتخابات پیشرو نگرانی دارند.

روزنامه نوشته که در این میان تنها مداخله حکومت نیست که موجب نگرانی شده، بلکه مداخله خود همین احزاب سیاسی، زورمندان و قوماندانان محلی خطر بیشتر را متوجه انتخابات پیشرو کرده‌است.

در اخیر روزنامه نوشته که صدر فرمان رئیس جمهور بر عدم مداخله نیرو‌های امنیتی و نهادهای دولتی یک قدم مثبت در جهت برگزاری انتخابات سالم است، ولی به هیچ وجه کافی نیست و اراده سیاسی حکومت در این قسمت یک امر ضرروری پنداشته می‌شود.

  • انیس

روزنامه دولتی انیس هم روی همین موضوع در یک مطلب‌اش پرداخته و نوشته که رئیس جمهور افغانستان بر عدم مداخلۀ مأمورین دولتی و نهاد‌های حکومتی در روند انتخابات تأکید دارد.

روزنامه از قول سخنگوی ریاست جمهوری نوشته که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در زمان تعیین شده آن برگزار خواهد شد و رئیس جمهور به این امر متعهد است.

در ادامه از قول سخنگوی ریاست جمهوری گفته شده که این اولین بار است که انتخابات ریاست جمهوری آنچنانی‌که در قانون اساسی پیشبینی شده برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG