لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۲۹ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۱۰:۳۲

وزارت دفاع گزارش اخیر آژانس بلومبرگ را یک تبلیغ مقامات پاکستان خواند


وزارت دفاع افغانستان گزارش آژانس بلومبرگ امریکایی مبنی بر جابه‌جا شدن سربازان پاکستانی در سرحد با افغانستان را یک تبلیغ مقامات آن کشور خواند.

وزارت دفاع افغانستان در واکنش به گزارش آژانس امریکایی بلومبرگ مبنی بر جابه‌جا شدن ۶۰ هزار سرباز اردوی پاکستان در سرحدات با افغانستان می‌گوید که پاکستان می‌خواهد جامعه جهانی را فریب دهد.

محمد رادمنش سرپرست دفتر سخنگوی این وزارت روز پنجشنبه «۱۸ اسد ۱۳۹۷» به رادیو آزادی گفت، اگر پاکستان صادقانه می‌خواهد در برابر تروریستان مبارزه کند باید به‌جای حفظ سرحدات در درون خاک‌اش علیه این گروه عملیات راه اندازی کند.

محمد رادمنش
محمد رادمنش

او افزود:

"گاهی می‌گویند که ۶۰ هزار نفر جابه‌جا می‌شود، گاهی سیم خادار و کانال‌ها، اما تأثیرات عملی در مبارزه با تروریزم دیده نشده، به شعار‌ها، سخن و جابه‌جا سازی نمی‌شود، راه حل مبارزه با تروریزم اینست که پاکستان در داخل خاک‌اش لانه‌های تروریزم را از بین ببرد."

این در حالیست که به تازه‌گی برخی رسانه‌های امریکایی گزارش دادند که پاکستان می‌خواهد ۶۰ هزار سرباز را در سرحد با افغانستان جابه‌جا کند.

آژانس خبری بلومبرگ امریکایی به نقل از یک مقام پاکستانی که نامش ذکر نشده، نوشته است که روند استخدام و آموزش این نیرو ها ۴۰ درصد پیش رفته و این پروسه تا دو سال دیگر تکمیل خواهد شد.

این مقام پاکستانی همچنان گفته است که این تصمیم به هدف جلوگیری از رفت و آمد تروریستان و قاچاق مواد مخدر میان افغانستان و پاکستان اتخاذ شده‌است.

در این اواخر پاکستان در سطح بین‌المللی منحیث کشور حامی تروریزم شناخته شده‌است و حکومت افغانستان بارها گفته است که موجودیت لانه‌های امن تروریستان در خاک این کشور نمونۀ از حمایت این کشور از تروریستان است.

اما مقامات پاکستانی همواره این اظهارات را رد کرده‌است.

برخی از کارشناسان امنیتی افغان به هر اقدام پاکستان در امر مبارزه با تروریزم به دیدۀ شک می‌نگرند و می‌گویند این کشور همواره تروریستان را تربیه کرده و آنان را به کشور های دیگر به‌شمول افغانستان فرستاده است.

محمداگل مجاهد یکی از این کارشناسان چنین گفت:

"در اکثر ایجنسی، کورم و اورکزی ایجنسی پاکستان، گروه داعش کمپ‌ها دارند، تربیه می‌شوند، داعشیان شکست خورده در سوریه و عراق در این کمپ‌ها آموزش می‌بینند و به افغانستان فرستاده می‌شوند، آنان چرا با این گروه مبارزه نمی‌کند و می‌آید سرحد را مصون می‌سازد؟ این همه بهانه است."

گفتنی است که افغانستان و پاکستان ۱۴۵۶ کیلومتر سرحد مشترک دارد که بر اساس برخی گزارش‌ها بیش از ۲۰۰ راه عمومی و فرعی میان دو کشور موجود است.

پاکستان در حالی این اقدام را روی دست گرفته است که این کشور پیش از این روند نصب سیم خاردار در سرحد با افغانستان آغاز کرده‌است و گزارش‌ها می‌رساند که تا کنون ۱۳ درصد کار آن تکمیل شده است.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG